Klavye İşareti

Kesme İşareti ( ‘ ) Klavyede Nasıl Yapılır?

Klavyede yapılması en kolay işaretlerden biridir kesme işareti. Özellikle işi yazı yazmak olan ya da sürekli klavye ile haşır neşir olan insanların sık kullandığı kesme işareti hem Türkçede hem de diğer tüm dillerde oldukça önemli bir işarettir. Onun bu kadar önemli olmasının en büyük nedeni ise özel kelimelerle sona gelen eklerin ayrılmasına olanaklar sağlar. Bu sebeple kesme işaretini kullanmak hem dil olarak zorunluluk hem de büyük bir kolaylıktır. Peki, kesme işareti nasıl yapılır? Klavyede kesme işareti kısa yolu nedir? Hadi gelin hep beraber doğru kesme işareti kullanımı ve kısa yollarını öğrenelim.

kesme işareti nasıl yapılır

Windows Klavyede Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede kesme işareti yapmak oldukça basit bir işlemdir. Kesme işaretini yapabilmek için yazı yazabileceğiniz bir alanda (Shift + (Üst) 2 tuşu) tuşlaması yaparak kesme işareti yapabilirsiniz. (Üst) olarak addedilen kavram ise klavyenin üst kısmında bulunan 2 harfidir. Sağ kısımda bulunan 2 tuşu ile kesme işareti yapılamaz. Kesme işareti sadece yazı yazılabilen alanlarda yapılacağı gibi Word, Excel, Not Defteri, Tarayıcı, Oyun ya da benzeri tüm bilgisayar işlemlerinde gerçekleştirebilir. Herhangi bir şekilde kopyalamaya ya da not almaya gerek kalmadan rahatlıkla kesme işareti yapabilirsiniz.

tırnak işareti nasıl yapılır

(1.Yöntem) Shift + 2 tuş kombinasyonunu kullanarak kesme işareti yapabilirsiniz.

(2.Yöntem) Eğer sürekli ikili tuş kombinasyonunu kullanmak istemiyorsanız yine ikili tuş kombinasyonunu kullanarak kesme işareti yaptıktan sonra kopyalayarak kullanımı sağlayabilirsiniz. Ama bu ikili tuş kombinasyonundan daha uzun bir süreç olacaktır.

Mac Bilgisayarda Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Tıpkı Windows bilgisayarlarda olduğu gibi Mac bilgisayarlarda da kesme işareti ikili tuş kombinasyonu kullanılarak rahatlıkla yapılabilir. Özellikle yeni nesil klavyelerde özellikle belirtilmiş olan kesme işareti bilgisayar tipine bakılmaksızın rahatlıkla bulunabilir.

kesme işareti nasıl yapılır

(1.Yöntem) Mac bilgisayarlarda kesme işareti Shift + 2 tuş kombinasyonu kullanılarak yapılabilir.

(2.Yöntem) Mac bilgisayarlarda kesme işaretinin bir diğer yöntemi ise “Command + 2” tuş kombinasyonudur. Aslında bu yöntem 1.yöntem ile aynıdır. Bazı Mac klavyelerinde Command tuşu yerine Shift ya da Shift tuşu yerine Command tuşu kullanılabilir.

Word ve Excelde Kesme İşareti Nasıl Yapılır?

Tüm bilgisayarlarda yani Mac ya da kişisel bilgisayar fark etmeksizin kesme işareti yapmak çok basit. Yukarıda anlattığımız yöntemleri kullanarak rahatlıkla kesme işareti yapabileceğiniz gibi bu kesme işaretini farklı uygulamalar içerisinde de kullanabilirsiniz. Word ve Excelde kesme işareti yapabilmek için yine aynı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Tek Yöntem: Shift + 2 tuş kombinasyonu ile Word ya da Excel uygulamaları içerisinde kesme işareti yapabilirsiniz.

Klavyede Tırnak işareti nasıl yapılır? Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu