Klavye İşareti

Tırnak İşareti ( “ ) Klavyede Nasıl Yapılır?

Tırnak işareti diğer tüm semboller ve emojilerden daha kolay yapılabilen bir semboldür.Hem Türkçemizde oldukça önemli hem de anlam bütünlüğünün sağlanabilmesi için oldukça değerli bir işaret olan tırnak işareti sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bir başkasının sözünü ifa edebilme amacıyla kullanılan bu işaret olmazsa kullanılmış olan söz size aitmiş gibi görünür. Bu sebeple alıntı yapılırken kullanılması etik olarak zorunlu görünen tırnak işaretinin doğru kullanımı ve klavye tuş kombinasyonunu öğrenmemiz çok önemlidir. Peki, tırnak işareti klavyede nasıl yapılır? Gelin hep beraber öğrenelim.

tırnak işareti nasıl yapılır

Klavyede Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede çift tırnak işareti nasıl yapılır sorusunun en temel cevabı şu şekildedir:

1.Yöntem: Klavyede tırnak işaretini yapabilmek için ESC tuşu altında é tuşuna basın. Bu tuş kombinasyonunu sadece yazı yazabileceğiniz alanlarda kullanmanız gerekir.

tırnak işareti nasıl yapılır

Not: Boş masaüstü görünümünde ya da yazı yazılamayan alanlarda tırnak işareti kullanılamaz. Tırnak işaretini doğru kullanmak istiyorsanız sadece alıntı yaparken kullanmalısınız. Kendi sözleriniz ya da göndermeleriniz için tırnak işareti kullanmak Türkçede yeri olmayan bir davranış olacaktır. Bu sebeple sadece alıntı yaparken kullanmalısınız.

Örnek: Umut, mutlaka bir yerde bizi bekliyor. Az daha dayan gönlüm. Ahi Aratoğlu

Mac Bilgisayarda Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Tıpkı kişisel bilgisayar klavyelerinde olduğu gibi Mac bilgisayar klavyelerinde de ESC tuşu altındaki é tuşu ile tırnak işareti yapılabilir. Bazı mac bilgisayar klavyelerinde ESC tuşu altında é tuşunu göremeyebilirsiniz. Eğer gerçekten tırnak işareti için herhangi bir tuş kombinasyonuna ulaşamıyorsanız ( “ ) parantez içerisindeki tırnak işaretini kopyalayabilir ve kullanabilirsiniz.

1.Yöntem: Mac bilgisayar klavyesinde sol üst kısımda yer alan ESC tuşu altındaki é tuşuna basarak tırnak işaretini başlatabilir, alıntıyı yaptıktan sonra yine aynı tuşa basarak tırnak işaretini kapatabilirsiniz.

tırnak işareti nasıl yapılır

Not: Tırnak işareti tıpkı parantez işareti gibi açıldığı gibi kapatılması gereken bir işarettir. Tüm dünyada oldukça aktif olarak kullanılır, tüm dillerde alıntı yapılırken kullanılması zorunlu kılınmış olan bir işarettir. Bu nedenle bir başkasına ait sözleri alıntı yaparken mutlaka tırnak işaretini kullanın.

Word ve Excelde Tırnak İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel gibi işlem uygulamalarında tırnak işareti oldukça büyük öneme sahiptir. Excel uygulaması içerisinde bazı formülleri girebilmek, Word uygulamasında bir başkasına ait sözlere ve ifadelere alıntı yapabilmek için tırnak işareti kullanılması zorunludur.

1.Yöntem: Platform bağımsız olarak yazı yazılabilen tüm uygulamaların içerisinde ESC tuşu altında yer alan é tuşuna basarak tırnak işaretini yazabilirsiniz.

Not: é tuşu olarak örnek göstermek durumunda kalıyoruz ancak siz sadece é tuşuna basarak ( “ ) bu işareti elde edebilirsiniz. Önemli karakterlerden biri olan é karakterini ise Shift + é tuşlarına basılı tutarak elde edebilirsiniz.

Klavyede Bitcoin işareti nasıl yapılır? Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu