Klavye İşareti

Bölme İşareti (÷) Klavyede Nasıl Yapılır

Bazen kullanmak için ihtiyaç duyduğumuz karakterleri klavye üzerinde bulmamız mümkün olmuyor. Çünkü klavye üzerindeki alan sınırlı ve her karakter buraya yerleştirilemiyor. Söz konusu karakterlerin çoğu matematik alanında kullanılan karakterler. İşte bu karakterlerden biri de bölme işareti. Her ne kadar bölme işareti klavye üzerinde yer almıyor olsa da, bölme işaretini yapabilmek için çeşitli yöntemler geliştirilmiş durumda. Bu yöntemleri işletim sistemlerine ve programlara göre şu şekilde inceleyebiliriz:

Klavyede Bölme İşareti Nasıl Yapılır?

Her ne kadar bölme işareti / olarak bilinse de, aslında genellikle ihtiyaç olan bölme işareti ÷ olarak karşımıza çıkar. Bu işaret ne yazık ki klavye üzerinde yer almıyor. Fakat bu işareti Windows bilgisayarlarda klavye üzerinde yapmanın birkaç farklı yöntemi bulunuyor. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

bölme işareti

1. Yöntem: Bilgisayarınızın arama kutusuna “karakter eşlem” yazın ya da çalıştır seçeneği üzerinden “charmap” araması yapın. Karşınıza çıkacak olan tabloda gelişmiş görünüm seçeneğine gidin ve burada yer alan Unicode’a git kutucuğuna 0247 yazın. Onay verdiğiniz zaman karşınıza bölme işareti çıkacaktır.

2. Yöntem: Metin belgesi ya da tarayıcı üzerindeyken klavyeniz üzerinden ALT + 0247 tuş kombinasyonunu kullanın. Bu şekilde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Not: Eğer isterseniz sitemiz üzerinde bulunan bölme işaretini kopyala yapıştır yöntemini uygulayarak da kullanabilirsiniz.

Word ve Excel’de Bölme İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel’de bölme işareti yapmak için, işletim sistemleri için verilmiş olan yöntemleri kullanabilirsiniz. Eğer bu yöntemlerden sonuç alamıyorsanız, Word ve Excel içinde bulunan karakter tablolarından yardım alabilirsiniz. Yine de en kolay yöntem sitemiz üzerinde bulunan bölme işaretini kopyalayarak kullanmaktır.

Mac Bilgisayarlarda Bölme İşareti Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarların klavyesinde yaklaşık 100 adet tuş bulunsa da, ne yazık ki bölme işareti bulunmuyor. Yine de bölme işaretini yapabilmek için klavye üzerinde bir tuş kombinasyonu oluşturulmuş durumda. Söz konusu tuş kombinasyonu ise şu şekilde:

bölme işareti

1. Yöntem: Mac klavyeniz üzerinde yer alan OPTION ya da ALT tuşu basılıyken, yine klavye üzerinde yer alan nokta tuşuna basın. Yani OPTION + . (nokta) ya da ALT + . (nokta) tuş kombinasyonunu kullanın. Bu şekilde bölme işaretine ulaşabilirsiniz.

Bölme İşareti Ne İşe Yarar?

İki sayı arasına yerleştirilen bir bölme işareti, sol tarafta yer alının sayının, sağ tarafta yer alan sayıya bölüneceğini ifade eder. En temel matematik işaretlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu