Klavye İşareti

Gama İşareti Yapımı (ɣ) Gama İşareti Kopyala

Tüm dünyada kullanılan standart klavyeler üzerinde yer alan tuşlar ve karakterler genelde aynıdır. Bu yüzden bazı özel karakterler, belli sektörler için üretilmiş olan özel klavyeler dışındaki hiçbir klavye üzerinde yer almaz. Dolayısıyla bu karakterleri yapabilmek için bazı farklı yöntemler kullanmak gerekir. Klavye üzerinde yer almayan karakterlerden biri de Gama işaretidir. Gama işareti yapmak için farklı işletim sistemlerinde kullanılabilecek belli başlı yöntemler bulunur. Bu yöntemleri şu şekilde uygulayabilirsiniz:

gama işareti

Klavyede Gama İşareti Nasıl Yapılır?

Windows bilgisayarlarda gama işareti yapmak için kullanabileceğiniz onaylanmış bir yöntem bulunuyor. Bu yöntem sayesinde gama ve daha pek çok işarete kolayca ulaşabilirsiniz. Gama işareti yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

1. Yöntem: Başlat menüsünü açın ve burada bulunan arama çubuğuna “karakter eşlem” yazın. Açılan karakter eşlem kutusu içerisinde pek çok karakter göreceksiniz. Gama karakterine ulaşmak için önce sol altta bulunan gelişmiş görünüm kutucuğuna tıklayın ve ardından yazı tipini Arial olarak belirleyin. Ardından sağ altta bulunan “Unicode’a Git” kutusu içerisine 0194 yazın. Karşınıza çıkan Gama işaretini tıklayıp seç dediğinizde istediğiniz karakter kopyalanmış olacak. Ardından istediğiniz noktaya yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Not: İsterseniz Gama (ɣ) işaretini sitemizden kopyalayarak da kullanabilirsiniz.

Word ve Excel’de Gama İşareti Nasıl Yapılır?

İsterseniz Word’de, isterseniz de Excel’de gama işareti yapmak için, bilgisayarınızın işletim sistemine göre yukarıda belirtilmiş olan yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Eğer bu yöntemlerin iki de çalışmıyorsa, bu durumda kullanmanız gereken yöntem Word ve Excel’in karakter tablolarını kullanmaktır. Eğer isterseniz burada yer alan gama işaretini kopyalayarak da kullanmanız mümkün.

Mac Bilgisayarlarda Gama İşareti Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarlarda Gama işareti yapmak için Windows bilgisayarlardaki gibi uzun uzadıya bir işlem yapmanız gerekmiyor. Yalnızca klavyedeki tuş kombinasyonlarını kullanarak gama işareti oluşturabilirsiniz. Bunun için şu yöntemi kullanabilirsiniz:

gama işareti

1. Yöntem: Bilgisayarınızın klavyesinde Space tuşunun hemen solunda yer alan ALT ya da OPTION tuşuna basılı tutarak Y tuşuna basın. Yani ALT + Y ya da OPTION + Y tuş kombinasyonunu kullanın. Bu tuş kombinasyonu ile Gama işaretini oluşturmuş olacaksınız.

Gama İşareti Ne İşe Yarar?

Gama, Yunan alfabesi içinde yer alan bir harftir. Bilimsel yöntemlerde, matematikte ve mühendislikte yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda özel ve sabit fonksiyonlarda da kullanılan bir karakterdir. Gama işaretini yapmak için yukarıda belirtilen yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Sitemizde en çok araştırılan içeriklerden biriside klavyede bölme işareti nasıl yapılır isimli makalemizdir. İlgili içeriği okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu