Klavye İşareti

Klavyede Pi İşareti (π) Nasıl Yapılır?

Klavyede pi işareti yapabiliyor olmak matematikçiler için harika bir durum. Özellikle Pi işareti ile sürekli haşır neşir olan insanların çok uzun yıllardır elleriyle çizdiği pi işareti ya da 3,14 rakamlarının yanı sıra bilgisayar üzerinde de pi işaretini yapabiliyor olmaları teknolojik açıdan bakıldığında gayet olumlu. Ama bilgisayar üzerinde yani klavyede pi işareti nasıl yapılır sorusu hala aktif bir şekilde sorulabilen bir soru. Bunun en temel sebebi ise pi işareti klavyede kolay yapılamıyor olmasıdır. Bilmekten ziyade aynı tuş kombinasyonlarını bir de ezberlemek gerekiyor. Bu sebeple bazı insanlar pi işareti klavyede yazmak yerine kopyalama yöntemiyle kullanıyor. Eğer tek bir tuş kombinasyonunu ezberlerseniz sürekli kullanım açısından çok rahat olacaktır.

Pi İşareti Kopyala

Pi işareti klavyede yapamayan okurlarımızın pi işaretini rahatlıkla buradan (π) kopyalayıp kullanabilirler.

Pi İşareti: (π)

Pi İşareti Windows’ta Nasıl Yapılır?

Pi işareti Windows bilgisayarlarda zoraki yapılır. Toplam dört tuş kombinasyonu ile yapılabilen Pi işareti genellikle matematik ile haşır neşir olanların kullandığı bir birimdir. Pi sayısı rakam olarak 3,1416 ile gösteriliyorken işaret olarak (π) şekliyle gösterilir. Bu işaret TT gibi görünebilir, ilk görüşte insanların büyük bir çoğunluğu küçük bir şekilde yazılmış TT gibi göründüğünü savunuyor. Ama TT işareti tam olarak Pi işaretini simgeler. Peki, Pi işareti Windows bilgisayarlarda nasıl yapılır? Hemen aşağıdaki adımları takip edin.

Klavyede pi işareti
  • Klavyede boşluk tuşunun yanında bulunan ALT tuşuna basılı tutun.
  • Num Lock tuşu altındaki rakamlardan sırasıyla 2, 2 ve 7 tuşlarına basın.
  • ALT tuşuna basılı tutarak arka arkaya 2, 2 ve 7 tuşlarına basıp bırakın.

Eğer doğru bir şekilde tuşlama yaptıysanız Windows bilgisayarlarda pi işareti yapmış oldunuz.

Pi İşareti Mac Bilgisayarlarda Nasıl Yapılır?

Pi işareti Mac bilgisayarlarda çok daha kolay bir şekilde yapılır. Windows bilgisayarlarda genellikle zor yapılan bazı özel işaretler Mac bilgisayarlarda çok kolay yapılabiliyor. Yine o kolay yapılabilen işaretlerden birine denk geldik. Mac bilgisayar kullanan insanların bu tarz işaretlerle daha fazla haşır neşir olduğunu bilen Apple, özel işaretleri ve tanımları olabildiğince basit yapıyor. Mac bilgisayarlarda pi işareti için şu adımları takip edin:

Klavyede pi işareti
  • Option (Seçenek) tuşuna basılı tutarken P tuşuna basın.

Eğer doğru bastıysanız pi işaretini Mac bilgisayarda yaptınız demektir.

Pi İşareti Word ve Excel’de Nasıl Yapılır?

Pi işareti Word ve Excel’de aynı tuş kombinasyonlarıyla yapılır. Yalnız tek fark etmeniz gereken kural platform farklılığıdır. Windows ve Mac olarak ikiye ayrılan bu grupta hangi bilgisayara sahipseniz o tuş kombinasyonunu yapmanız gerekir.

Klavyede Telif Hakkı İşareti Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu