Klavye İşareti

Klavyede Alfa İşareti ( α ) Nasıl Yapılır?

Bilgisayar klavyesinde harfler ve rakamlar dışında pek çok sembol de vardır ve bunların bazılarını yapmak oldukça zordur. Fakat bilgisayarlarda yapılan çalışmalarda ihtiyaç duyulan bütün semboller bunlardan ibaret değildir. Alfa işareti gibi birçok çalışmada ihtiyaç duyulup yapılırken zorlanılan işaretler de vardır.

Çoğu kişi alfa işaretini yapmak için internetten kopyala-yapıştır yapmayı tercih etse de bu ciddi bir zaman kaybı oluşturmakta, hatta karakter, boyut farklılıklarına neden olabilmektedir. Yazımızda sizlere alfa işaretini en kolay nasıl yapacağınızı anlatacağız.

alfa işareti nasıl yapılır

Klavyede Alfa İşareti Nasıl Yapılır

Bilgisayarınızda alfayı yapmanın en kolay yolu eşlem kullanmaktır. Şu adımları takip ederek kolayca halledebilirsiniz:

  • İlk olarak Başlat’a girin. Buradaki Karakter Eşlem uygulamasını açın.
  • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra Kopyalanan Karakterler şeklinde bir alan vardır. Bunun altında Gelişmiş Görünüm yer alıyor. Bunu tıklayın.
  • Burada Unicode’a Git yazılı yeri kullanmalısınız. Boşluğa alfa işareti için 03B1 kodunu yazmalısınız. Sonrasında Enter tuşuna basmalısınız.
  • Belirttiğimiz adımları yaptıktan sonra uygulamada alfa işaretini göreceksiniz. İşareti tıklayın ve Seç butonunu işaretleyin.
  • Son aşamada seçmiş olduğunuz alfa işaretini Kopyala butonu ile kopyalayın. Her nerede işareti kullanmak istiyorsanız Mouse’tan yapıştırabilirsiniz. Ya da klavyenizden Ctrl + V kısayol tuşlarıyla yapıştırabilirsiniz.

Mac Alfa İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcıları büyük çoğunlukla Windows kullansa da farklı işletim sistemleri de vardır. Apple markasının geliştirmiş olduğu Mac’ler de pek çok kullanıcının tercihi oluyor ve onlar için de alfa işaretini yapmak normal klavye fonksiyonlarıyla mümkün değildir. Mac alfa işareti için ilk olarak Apple menüsünden Sistem Tercihleri alanına gitmelisiniz.

Daha sonra Klavyeyi seçin. Ardından Metin sekmesine tıklayın. Burada Değiştir alanının altına bir metin yazın. Mesela alfa gibi ve internetten alacağınız alfa işaretini (α) sütuna yapıştırın. Sonrasında siz alfa yazdığınızda karşınıza α işareti yazılı olarak gelecektir. Oldukça kolay ve şık olan bu yöntemle metinlerinizde, çalışmalarınızda alfa işaretini kullanabilirsiniz.

Alfa İşaretinin Fonksiyonları

Alfa işaretinin kaynağı Yunan alfabesidir. Asırlardır sayısal bilimlerdeki hesaplamalarda tercih edilmektedir. Oldukça fazla görevi vardır. Matematikte bilinmeyen değerlerin yerine kullanıldığı gibi fizik, kimya, mühendislik alanlarındaki sorularda da bilinmeyen değeri sembolize eder.

Word alfa işareti kullanmak ve bunu normal klavyeyle yapmak isteyenler için bu yapılamamaktadır.Yani doğrudan klavye ile söz konusu işaretin yazılması mümkün değildir. Ancak bazı uygulamalarla alfa (α) işaretini kopyalayabilir, kullanacağınız yere yapıştırarak uygulayabilirsiniz.

Sitemizde en çok araştırılan içeriklerden biriside klavyede ters slash nasıl yapılır isimli makalemizdir. İlgili içeriği okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu