Klavye İşareti

TM İşareti Kopyala (™) (Ticari Marka) İşareti Nasıl Yapılır?

TM işareti İngilizce adı ile Trademark, Türkçe karşılığı ile ise Ticari Marka olarak adlandırılır. TM, Amerikan Patent Dairesi tarafından tescillenmiş ve kısa ad olarak konumlandırılmıştır. Amerika’da patentli markalara ™, patentli ürünlere ise ® işareti bırakılır. Bu iki ayrımı bilmeyen pek çok işletme ve marka birbirine karıştırabilir. Bu durumda oluşan hataları düzeltme amacıyla patent kodlarını mutlaka doğru kullanmak gerekir. O halde TM işareti nasıl yapılır hep beraber inceleyelim.

TM İşareti () (Ticari Marka) Kopyala

TM işaretini yapamayan okurlarımızın bu başlık altından TM işaretini kolayca kopyalayıp diledikleri yerde kullanabilmelerini sağlıyoruz. Eğer TM işaretini sürekli kullanmak zorunda kalıyor ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız bu başlık altından düzenli bir şekilde kopyalayabilir ve kullanabilirsiniz. TM işaretini ™ buradan kopyalayabilir ve dilediğiniz metin alanına kullanabilirsiniz. Ancak TM işaretini sadece patentli markalara kullanmak gereklidir.

Klavyede TM İşareti Nasıl Yapılır?

Windows’ta TM işareti yapabilmek birkaç tuş kombinasyonu ile gerçekleşebilecek bir eylemdir. Her ne kadar zor gibi görünse de bir defa öğrenildiği zaman pek çok kez kolay bir şekilde yapılabilecek bir işarettir.

tm işareti

(1.Yöntem)

  • Klavyenizde boşluk tuşunun yanında bulunan ALT tuşuna basılı tutarken sağ tarafta bulunan rakamlardan 0 – 1 – 5 – 3 tuşlarına sırasıyla aynı anda basmanız durumunda TM işareti yapılabilir.

Telefon Klavyesinde TM İşareti Nasıl Yapılır?

Cep telefonu klavyesinde TM için özel tuş kombinasyonu yoktur. Bunun yerine “Özel İşaretler” bölümünde TM tuşunu görebilirsiniz. TM işareti sık kullanılmayan özel karakterlerden bir tanesi olduğu için cep telefonu klavyelerinde kolay erişebilen bölümde değildir. Ancak düzenli kullanıyor ve bu konuda zorluk yaşıyorsanız özel karakter sıralaması yaparak TM işaretini ön plana alabilirsiniz.

Mac Bilgisayarda TM İşareti Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarlarda TM işareti yapmak çok daha basittir. İki kısa tuş kombinasyonu ile TM işareti yapılabilir.

tm işareti

(1.Yöntem)

  • Option tuşuna basılı tutarken klavyenin üst kısmında bulunan 2 rakamına basılı tutmanız durumunda TM işareti yapılabilir. TM işaretini yapabilmek için mutlak surette metin alanına ihtiyacınız var.

Hashtag İşareti Nasıl Yapılır

Word ve Excel’de TM İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel’de TM işareti yapabilmek için kullandığınız platformu bilmeniz gerekiyor. Windows, Mac ve cep telefonlarında farklı tuş kombinasyonları ile TM işareti yapılır.

  • Windows: ALT + 0153 tuşlarına basılı tutun.
  • Mac: Option tuşuna basılı tutarken üst rakamlardan 2’ye basın.
  • Cep Telefonu: Metin alanında özel karakterler sekmesinden TM işaretine basın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün