Klavye İşareti

TL İşareti (₺) TL Simgesi Klavyede Nasıl Yapılır?

Bugün telefonda ve klavyede yapılışını göstereceğimiz şey TL işareti ya da başka bir deyişle TL simgesi. Arkadaşlar öncelikle geçmişte Türk Lirası’nın Dolar işareti veya Euro işareti gibi bir simgesi yoktu. Ancak yakın zamanda alınan bir kararla TL’nin simgesinin ₺ işareti olmasına karar verildi. Söz konusu işaret nispeten yeni olduğu için bilgisayar kullanıcıların bu işareti nasıl yapacakları konusunda zorluk yaşadıkları söylenebilir. Yazımızın devamında TL işaretinin nasıl yapılacağına dair farklı yöntemlere ilişkin detayları bulabilirsiniz.

klavyede tl işareti nasıl yapılır

TL simgesinin nasıl yapılacağını bilmeyenler genellikle internet ortamından buldukları TL işaretini kopyalarlar ve daha sonra kullanacakları alana yapıştırırlar. Bu yöntem işe yarar, ancak zaman kaybına neden olabilir. Dolayısıyla da TL işaretinin klavyede nasıl yapılacağını öğrenmek, size önemli avantajlar kazandıracaktır.

TL Simgesi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar kullanıcıları, TL işaretini yapabilmek için farklı seçeneklere sahiptir. Ancak bunların en kolay ve en hızlısı şu yöntemdir:

Alt Gr + T (Alt Gr ve T tuşlarına aynı anda basın.)

tl işareti

Bu işlemi yaptığınızda yeni TL işaretini istediğiniz alana yazabilirsiniz. Bu kombinasyonu her yerde kullanabilirsiniz. Ancak farklı bir seçeneğe ihtiyacınız olursa, aşağıdaki yöntemi inceleyebilirsiniz:

TL İşareti

2.YOL

  • İlk olarak Windows işletim sistemi yüklü olan bilgisayarınızdan Karakter Eşlem programını açın. (Bu program bütün Windows yüklü cihazlarda kendiliğinden bulunur.)
  • Daha sonra ise “Unicode’a git” kutusuna 20BA yazın.
  • Ekranda TL simgesi çıktığını göreceksiniz. Simgeye tıklayın ve sırasıyla “Seç” ve “Kopyala” butonlarına basın.

Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda TL işaretini kopyalamış olacaksınız. Daha sonra istediğiniz alana yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Word ve Excel’de TL İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel’de TL işareti yapmak için yukarıda yer alan yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak daha farklı bir yönteme ihtiyaç duyarsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

  • Word programındaki “Ekle” bölümüne geçiş yapın.
  • Ekranın en sağında yer alan “Simge” butonuna, ardından da açılan küçük penceredeki “Tüm Simgeler” butonuna basın.
  • Altta yer alan “Karakter Kodu” bölümüne 20BA yazdığınızda TL simgesi çıkacaktır.
  • Çıkan simgeye çift tıkladığınızda Word’de TL simgesi yazmış olacaksınız.

Mac TL İşareti Nasıl Yapılır?

Mac cihaza sahipseniz, TL simgesi için klavyedeki Option + T kombinasyonunu kullanabilirsiniz.
Bu kombinasyon ile istediğiniz alana TL işareti yazabilirsiniz.

macbook tl simgesi

Telefonda TL Simgesi Nasıl Yazılır?

Yukarıda TL işaretinin klavye ile bilgisayarda nasıl yazılacağına ilişkin detaylar yer almaktadır. Günümüzde cep telefonu kullanıcılarının da bu işareti yapma noktasında zorluk çektikleri bilinir. Bundan dolayı telefonda TL işaretinin nasıl yapıldığına dair bilgiler vermemiz de yararlı olacaktır. IOS ve Android sistemlerinde yer alan klavyeden, sembollerin olduğu bölüme geçtiğinizde, burada TL işareti olduğunu göreceksiniz.
Söz konusu işareti buradan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yukarıda TL işareti yapabilmenin tüm yöntemlerini size aktardık. Ancak TL simgesini hala yapamıyorsanız, yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün