Klavye İşareti

Ters Soru İşareti (¿) Klavyede Nasıl Yapılır? Ters Soru İşareti Kopyala

Ters soru işareti aslına bakılacak olursa sadece İspanyolcada soru işaretlerine kullanılan bir işarettir. Örneğin bir soru cümlesinin önüne ters soru işareti, cümlenin sonuna ise düz soru işareti bırakılır. İspanyolca dilinde sık kullanılan ve kullanılması gereken bir işarettir. Bu dil haricinde hiçbir dilde yapılması zorunlu hale getirilmiş değildir. Bu sebeple insanlar ters soru işaretini genellikle bilgisayar oyun nicklerinde kullanırlar. Tüm dünyada bu kadar dil içerisinde tek bir dil içerisinde kullanılıyor olması onu önemsiz hale getirmez. Ters soru işareti ile ilgili diğer tüm ayrıntılara geçelim…

Ters Soru İşareti Nasıl Yapılır?

Ters soru işareti normal işaretlere nazaran yapılması çok zor bir işarettir. Ters soru işaretini yapabilmek için dört tuş kombinasyonuna aynı anda basmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ters soru işareti yazılmayacaktır. Ters soru işaretini Windows bilgisayar ve tabletlerde yapmak için lütfen şu kombinasyonları tekrar edin:

1.Yöntem: Klavyede boşluk tuşunun solunda bulunan ALT tuşuna basılı tutarken sağ kısımda bulunan rakamlardan 1, 6 ve 8 tuşuna aynı anda basmanız gerekmektedir. ¿ bu işaret aslında ilk aşamada zordur, alıştıktan sonra yapması çok kolay olacaktır. Ancak siz sürekli yapmak istemiyorsanız bu sayfayı yer işaretlerine ekleyerek sürekli erişim sağlayabilirsiniz.

Ters Soru İşareti Mac Bilgisayarlarda Nasıl Yapılır?

Ters soru işareti diğer tüm işletim sistemlerine göre daha kolay ya da bir diğer deyişle iki farklı kombinasyon ile yapılabilir. Ters soru işaretini Mac bilgisayarlarda yapabilmek için lütfen şu iki kombinasyondan bir tanesini tercih edin.

1.Yöntem: Option + Shift ve (?) tuşlarına basın. Bu üç tuşa da aynı anda basmanız durumunda ters soru işareti Mac bilgisayarda yapılacaktır.

2.Yöntem: Alt (Option) tuşuna basılı tutarken 0, 1, 9 ve 1 tuşlarına aynı anda basın.

ters soru işareti

Ters Soru İşareti Word ve Excel’de Nasıl Yapılır?

Ters soru işaretini platform bağımsız olacak şekilde her metin alanında yazabilirsiniz. Windows ve Mac bilgisayarlarda verdiğimiz yöntemler ile Mac ya da Windows fark etmeksizin Word ve Excel uygulamalarında yazabilirsiniz. Uygun platformlar için lütfen yukarıdaki alt başlıkları takip edin.

Beta İşareti Nasıl Yapılır?

Ters Soru İşareti Kopyala

Ters soru işareti klavyede yapılması gerçekten çok zor bir işarettir. Bu sebepten ötürü insanlar yapmaya çalışmaktansa kopyalamak ister. Metnimiz içerisinde (¿) buradan kopyalayabilir, ters soru işaretini dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken en önemli noktalardan bir tanesi ters soru işareti herhangi bir amaçla kullanılamaz, Türkçe için. Ters soru işareti kullanma amacınız bilgisayar oyunu kullanıcı adı gibi resmi olmayan işlemler için olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün