Klavye İşareti

Ters Slash İşareti ( \ ) Klavyede Nasıl Yapılır?

Ters Slash işareti klavyede çok basit bir tuş kombinasyonu ile yapılabilir. Özellikle gün içinde internet siteleri ve bilgisayar ile haşır neşir olan insanların kullandığı bir işarettir. Ters Slash işaretini yapabilmek için öncelikle şu tuş kombinasyonunu takip etmemiz gerekir:

Not: Soru işareti klavyenin üstündeki rakamların en sağında bulunur.

ters slash işareti nasıl yapılır

Klavyede Ters Eğik Çizgi Nasıl Yapılır?

Windows’da ters Slash işaretini yapmak oldukça basittir.Ancak dikkat edilmesi gereken en büyük kural, bazı dizüstü bilgisayarlarda bu işaretin yapılamıyor olmasıdır.Dell, HP, Asus gibi bazı dizüstü bilgisayarların klavyelerinde Alt Gr işareti yoktur.Olanlarda da Alt Gr tuşu ile ters Slash işareti yapılamaz.Eğer böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız ( \ ) parantez içindeki ters Slash işaretini kullanabilirsiniz.

ters slash işareti nasıl yapılır

Klavyelerde ters eğik çizgi için direkt olarak herhangi bir tuş bulunmaz.Tek bir tuşa basarak ters eğik çizgi işareti yapmak istiyorsanız ne yazık ki bu durumdan faydalanamazsınız. Ancak iki tuş kombinasyonunu kullanarak çok basit bir şekilde ters eğik çizgi işareti yazabilmek mümkün. Klavyede ters eğik çizgi işareti yapmak için şu kombinasyonları tekrarlayalım:

(1.Yöntem) Boşluk tuşunun yanında bulunan Alt Gr ya da Alt tuşuna basılı tutarken soru işareti tuşuna basmanız durumunda kolay bir şekilde ters Slash yani Türkçe karşılığı ile ters eğik çizgi elde edebilirsiniz.

Mac Bilgisayarlarda Ters Slash İşareti Nasıl Yapılır?

ters slash işareti nasıl yapılır

Tıpkı Windows bilgisayarlarda olduğu gibi Mac bilgisayarlarda da ters Slash işareti yapmak oldukça basittir. Aşağıda uyguladığımız tuş kombinasyonlarını takip ederek basit bir şekilde Mac bilgisayarlarda ters Slash işareti yapabilirsiniz.

(1.Yöntem) Mac bilgisayar klavyesinde ⌥ Option tuşuna basılı tutarken soru işareti tuşuna basarak ters Slash işaretini yapabilirsiniz.

Word ve Excel’de Ters Slash İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel’de ters Slash işaretini yapmak oldukça basittir. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz tuş kombinasyonlarını tekrarlayarak Word ve Excel gibi uygulamalarda ters Slash işaretini yapabilirsiniz.

Windows Word ve Excel: Alt Gr tuşuna basılı tutarken soru işareti tuşuna basın.

Mac Bilgisayarlarda Word ve Excel: ⌥ Option tuşuna basılı tutarken soru işareti tuşuna basın.

Ters Slash İşareti Ne İçin Kullanılır?

Ters Slash işareti bilgisayara hakim olan kişilerin ve matematik işlemleriyle haşır neşir olan kişilerin kullandığı işarettir. Bilişim sistemlerinde dosya dizinlerinin birbirinden ayrılması için kullanılır. Matematik işlemlerinde ise kümelerin birbirinden ayrılması için kullanılır. Yani iki adet nesnenin birbirinden ayrı olduğunu ama bağlı birimlerde olduklarını göstermek amacı ile kullanılır.

Ters Slash İşareti Kopyalama

Ters Slash işaretini yapmakta zorlanan kişiler için ( \ ) burada gördüğünüz ters Slash işaretini kopyalamak basit olacaktır. İşlemlerinizi ters Slash işareti ile yapıyor iseniz mutlak surette doğru kullanımı öğrenmeniz gerekir.

Bilgisayarda Özel Semboller Nasıl Yapılır?

Klavyelerde olmayan bazı özel sembolleri yapmanız gerekiyor ve bulamıyor musunuz? İşte bu yöntemle doğru işlemleri tekrarlayabilirsiniz:

1.Yöntem: Başlat sembolüne tıklayarak arama bölümüne gidin (Çalıştır)> Çalıştır kısmına (Charmap) yazarak enter tuşuna basın. Karşınıza çıkacak olan ekran “Karakter Haritası” ile yüzlerce farklı ve bulamadığınız özel sembolleri yapabilir, arama derdinden kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu