Klavye İşareti

Sterlin İşareti (£) Klavyede Nasıl Yapılır?

Dünya üzerinde belirli şeyleri ifade etmek için kullanılan çok sayıda karakter bulunuyor. Fakat bu karakterlerin tamamının klavye üzerine yerleştirilmesi elbette mümkün değil. Bu yüzden bu işaretleri yapabilmek için farklı yöntemler uygulamak gerekiyor. Klavyede bulunmayan işaretlerden biri de sterlin işareti. Peki klavyede sterlin işareti nasıl yapılıyor?

Klavyede Sterlin İşareti Nasıl Yapılır

Windows bilgisayarlarda sterlin işareti yapmak diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi kolaydır. Eğer belirtilen işlemi doğru şekilde uygularsanız, kolayca bu işareti yapabilirsiniz.

sterlin işareti nasıl yapılır

1. Yöntem: İster metin belgesinde, isterseniz de tarayıcı üzerinde Sterlin işareti yapmak için ALT tuşuna bastıktan sonra 1, 5 ve 6 tuşlarına basmanız gerekiyor.

Not: Söz konusu 4 tuşa da aynı anda basmalısınız.

Word ve Excel’de Sterlin İşareti Nasıl Yapılır

Word ve Excel’de bu işareti yapmak, kullandığınız bilgisayarın işletim sistemine göre değişir. İki işletim sisteminde de izlemeniz gereken yöntem şu şekilde:

1. Yöntem: Eğer bilgisayarınız Windows ise bilgisayarınızın klavyesinden ALT, 1, 5 ve 6 tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekiyor. Eğer işletim sisteminiz MACOS ise, bilgisayarınızın klavyesinden OPTION ve 2 tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekiyor.

2. Yöntem: Hem Word, hem de Excel içerisinde yer alan karakter menüsünü bularak, bu menü içerisinden aradığınız sterlin işaretini bulabilirsiniz.

Mac Bilgisayarlarda Sterlin İşareti Nasıl Yapılır

Mac bilgisayarlarda sterlin işareti yapmak isterseniz, bunu yalnızca iki tuşa basarak yapabilirsiniz. Eğer bu işareti kullanmak için klavye kombinasyonlarından birini kullanmak isterseniz, buradan alıp (£) sterlin işaretini kopyalayarak da kullanabilirsiniz.

sterlin işareti nasıl yapılır

1. Yöntem: Bilgisayarınızın klavyesi üzerinde yer alan OPTION tuşuna basılı tutun. Bu tuş basılıyken aynı anda 2 rakamına da basılı tutun. Bu iki tuşa aynı anda bastığınızda karşınıza sterlin işareti çıkacaktır.

Sterlin İşareti Ne İşe Yarar

Sterlin, Birleşik Krallık’a bağlı olan ülkelerin kullandığı para birimidir. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir para birimi olduğu için, sterlin işaretinin kullanımına da yaygın olarak ihtiyaç duyulur. Gerek bankalarda, gerek uluslararası ticaret ile uğraşılan şirketlerin ofislerinde sıklıkla kullanılan sterlin işareti, klavye üzerinde bulunmadığı için bazen problem olabiliyor. Eğer siz de sterlin işaretine ihtiyaç duyuyorsanız, yukarıda anlatılan yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Haç İşareti Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu