Klavye İşareti

Sigma İşareti ( ∑ ) Klavyede Nasıl Yapılır?

Her ne kadar günlük yaşamda çok fazla karşılaşılmasa da, zaman zaman bazı kullanıcılar sigma işaretini yapmak zorunda kalırlar. Klavyeye genel olarak bakıldığında, üzerinde bu işaretin olduğu bir tuşun bulunmadığı görülecektir. Bundan dolayı klavyede sigma işaretinin nasıl yapıldığı, birçok kullanıcı tarafından bilinmez. Bu yazımızda, sigma işareti nasıl yapılır sorusuna ilişkin detayları bulabilirsiniz.

Sigma İşareti

sigma işareti nasıl yapılır

Sigma işaretinin nasıl yapıldığına değinmeden önce bu işaretin anlamından bahsetmek daha doğru olacaktır. Öncelikle söz konusu işaretin, matematiksel bir sembol olduğunun bilinmesi gerekir. Sigma işaretinin anlamı ise uzun sayı serilerin nasıl toplanacağına ilişkin formüllerde kullanılması olarak ifade edilebilir. Matematikte sigma işareti, özellikle sayılar ve diziler konusunda yoğun olarak kullanılır.

Sigma işaretinin anlamına ilişkin kısa bilgiden sonra bu işaretin nasıl yapılacağı konusuna geçelim. Öncelikle sigma işaretinin yapılışını bilmeyenler, internet üzerinden buldukları işareti kopyalayarak kullandıklarını belirtmemiz gerekir. Eğer aşağıda bahsedilen yöntemleri unutursanız, siz de bu yöntemi deneyebilirsiniz. Örneğin, sitemize gelerek “Σ” bu sembolü kopyalayarak istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Sigma işaretini kopyalamadan kullanmak istiyorsanız, aşağıda yer alan adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

  • İlk olarak bilgisayarınızda kendiliğinden olan “Karakter Eşlem” programını açın. (Bu program, Windows ile birlikte yüklenir ve Windows olan her bilgisayarda vardır.)
  • Daha sonra “Unicode’a git” kutusuna 03A3 yazın.
  • Karşınıza sigma işaretinin çıktığını göreceksiniz.
  • Bu aşamadan sonra sırayla “Seç” ve “Kopyala” butonuna basın. Böylece söz konusu işareti kopyalamış olacaksınız.

Yukarıda bahsedilen adımları izleyerek sigma işaretini yapabilirsiniz.

Word ve Excel’de Sigma İşareti Nasıl Yapılır?

Karakter eşlem programı üzerinden yapılan yöntemle Word ve Excel’de sigma işaretini yapabilirsiniz. Ancak bunu kullanmak istemiyorsanız, benzer bir yöntemin bu programların kendi içinde de olduğunu belirtmek isteriz. Örneğin Word programında sigma işareti yapmak istediğinizde, aşağıdaki adımları izleyin:

  • “Ekle” bölümünü açın.
  • Karşınıza çıkan bölümün en sağında yer alan “Simge” butonuna basın.
  • Bunun ardından küçük bir bölüm açılacak ve altında “Bütün Simgeler” olacak. Bu butona tıklayın.
  • Karşınıza bir pencere açılacak. Bu pencerenin alt bölümünde yer alan “Karakter Kodu” bölümüne 03A3 kodunu yazın.

Yukarıdaki adımların sonunda sigma işaretini göreceksiniz. Bu aşamadan sonra istediğiniz yere “Ekle” butonunu kullanarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemin yalnızca Word ve Excel gibi Office programlarında işe yaradığının unutulmaması gerekir.

Macbook Sigma İşareti Nasıl Yapılır ?

macbook sigma işareti

Bir MacOS kullanıcısıysanız, yukarıdaki tüm seçenekler kullanılamaz hale gelir. Ancak dert etmeyin, MacOs işletim sistemini kullanan Macbook cihazlarda her tuş stabil ve sorunsuz şekilde çalışır.
Macbook klavyede sigma işareti için Option + W tuşlarına basmanız yeterlidir.
UYARI : CAPS LOCK tuşu kapalı olmalıdır.

Bu makalemizde sigma işaretinin klavyede yapılışını anlattık. Sizlerde yukarıdaki yöntemlerle çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Klavyede yıldız işareti nasıl yapılır isimli makalemizi okumak için linke tıklayabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu