Klavye İşareti

Şapkalı A (Â) Klavyede Nasıl Yapılır?

Yumuşak a, şapkalı a ve çizgili a olarak andığımız bu harf düzeltme olarak kullanılır. Kişi ve yer adlarında ince ünsüzlerden sonra gelen a harfi, şapkalı şekliyle yazılır. İnsanların büyük bir çoğunluğunu haberi dahi olmayan bu harf, pek çok noktada bize fayda sağlayabiliyor. Örnek bir cümle ile anlatmak gerekirse: “Karı aldım, çıkıyorum” ve “Kârı aldım, çıkıyorum” arasındaki ince farkı çok rahat anladığınızı düşünüyorum İşte hayatımızda varlığından dahi haberdar olmadığımız bazı düzeltmeler cümlelerimizi böyle düzeltmemize ve toparlamamıza yardımcı olabiliyor. Klavyede şapkalı a harfi yapmayı bilmeyen okurlarımıza özel olarak hazırladığımız bu içeriğimiz ile beraber klavyede şapkalı a harfinin nasıl yapılabileceğini öğreniyor olacağız.

Şapkalı Â Kopyala

Şapkalı a harfini yapmayı bilmeyen okurlarımız şapkalı Â harfini buradan kopyalayabilirler. (Â ve â) olarak küçük ve büyük halleri ile dilediğiniz gibi kopyalayabilir ve şapkalı a harfini kullanabilirsiniz.

Şapkalı Â Harfi

Şapkalı a harfi Windows’ta birkaç tane tuş kombinasyonu sonrasında yapılabiliyor. Özellikle yapmayı yeni öğrenmiş olan kişilerin sürekli karıştırdığı şapkalı a harfi tuş kombinasyonu ancak düzenli bir şekilde tekrar edilirse unutulmadan sürekli bir şekilde yapılabilir. Şapkalı a harflerini düzeltme amacı ile kullanırken pek çok insan bu harflerin tam olarak ne işe yaradığını dahi bilmiyor. Windows üzerinde şapkalı a harfi yapmadan önce şapkalı a harfinin tam olarak nerelerde kullanıldığını öğrenmek çok daha mantıklı olacaktır. Eğer biliyorsanız o halde şapkalı a harfinin yapılışına geçelim.

1.Yöntem:

  • Klavyenizin sol tarafında bulunan Shift tuşuna basılı tutun
  • Üst rakam bölümünden ise 3’e basıp bıraktıktan hemen sonra A tuşuna basın.

UYARI:Şapkalı a harfinin küçük olmasını istiyorsanız CAPS LOCK tuşu açık olmalıdır

Bu sayede kendinize bir şapkalı a çizmiş olacaksınız. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta hemen a tuşuna basılacak olmasıdır.

Şapkalı Â Mac Bilgisayarda Nasıl Yapılır?

Şapkalı a harfi Mac bilgisayarlarında farklı yapılır. Yine aynı şekilde üç tuş kombinasyonu ile yapılıyor ancak Mac bilgisayarında bir tane tuş farklı. O tuş ise genel geçer olarak kullandığımız H harfidir. Windows bilgisayarlarda 3 tuşunu kullanıyoruz, Mac bilgisayarlarda H harfini kullanıyoruz.

1.Yöntem: Option tuşuna basılı tutarken H harfine basın. Bunları bırakıp A tuşuna basın ama bu iki değişim arasında bir saniyeden daha kısa süre olsun. Option tuşuna basılı tutup H tuşuna basın ve bu tuşları bırakır bırakmaz A tuşuna basın.

Şapkalı a

Şapkalı Â Word ve Excel’de Nasıl Yapılır?

Şapkalı a harfinin Word ve Excel uygulamalarında yapılışı farklı değildir. Platformunuza göre yukarıdaki yöntemleri tekrar ederek Word ve Excel uygulamalarında rahatlıkla şapkalı Â â harfi yapabilirsiniz.

Eşittir İşareti Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün