Klavye İşareti

Klavyede Köşeli Ayraç (Parantez) [ – ] Nasıl Yapılır?

Klavyede köşeli ayraç nasıl yapılır araması için oluşturduğumuz bu içeriğimizde iki tuş kombinasyonu ile rahatlıkla köşeli ayraç işareti yapılabilecek. Özellikle köşeli ayraç işaretini sık sık kullanması gereken kişilerin mutlaka öğrenmesi gereken önemli bir matematik sembolüdür. Aslında bir sembol olmasa da ona sembol deniyor. Köşeli ayracın bir diğer adı da köşeli parantez işareti ama her iki isimde çok kez kullanılır. Köşeli ayraç işaretini klavyede yapabilmek için iki kısa tuş kombinasyonu yeterli oluyor ama onu ezberlemek ve her gün rahatlıkla yapıyor olmak klavye ustalığı istiyor. Köşeli ayraç işareti klavyede iki şekilde yapılabilir, peki nasıl yapılır? Hadi hep beraber inceleyelim.

Köşeli Ayraç İşareti Kopyala

Köşeli ayraç işareti yazmayı bilmeyen okurlarımız [ ve ] bu iki köşeli ayracı kopyalayıp yapıştırarak diledikleri metin alanlarında kullanabilirler. Ancak bu işareti yazmayı öğrenmek ve sürekli yazıyor olmak daha pratik olacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa bu sayfayı sık kullanılanlar bölümüne ekleyerek sürekli ziyaret edebilirsiniz.

Windows’ta Köşeli Ayraç Nasıl Yapılır?

Windows bilgisayarlarda köşeli ayraç işaretini yazabilmek oldukça basittir. Özellikle iki tuş kombinasyonunu kullanarak rahatlıkla köşeli ayraç işareti yazılabilir. Eğer hazırsanız ve klavyenizde tuş yazma eksikliği yoksa hemen aşağıdaki adımları takip edin.

Klavyede Köşeli Ayraç
 • Klavyede boşluk tuşunun sağında Alt GR tuşuna basılı tutun
 • Üst rakam bölümünden ise 8 tuşuna basın
 • Bu iki tuşu da beraber bırakın ve [ gördüğünüz bu işareti yazın
 • Daha sonra yine Alt GR tuşuna basılı tutarak 9 tuşuna basın
 • ] bu gördüğünüz işareti yazarak parantezi kapatmış olun.

Gördüğünüz gibi köşeli parantez ya da köşeli ayraç işareti bu kadar basit bir şekilde yazılabilen bir işarettir.

Mac Bilgisayarlarda Köşeli Ayraç Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarda köşeli ayraç nasıl yapılır diye arıyorsanız en doğru adrese geldiniz. Köşeli ayraç işareti tıpkı Windows bilgisayarlarda olduğu gibi Mac bilgisayarlarda da çok kolay bir şekilde yapılır. Yine aynı şekilde iki kısa tuş kombinasyonu kullanarak köşeli ayraç işaretini Mac bilgisayarda yazmak çok kolaydır.

Klavyede Köşeli Ayraç
 • Boşluk tuşunun yanındaki Option tuşuna basılı tutarak 8 tuşuna basın [ bu işaret yazılsın
 • Boşluk tuşunun yanındaki Option tuşuna basılı tutarak 9 tuşuna basın ] bu şekilde parantezi kapatın.

Gördüğünüz gibi bu kadar basit bir işlemle köşeli parantez yazılabilir.

Köşeli Ayraç Word ve Excel’de Nasıl Yapılır?

Köşeli ayraç işareti için Word ve Excel’e özel tuş kombinasyonu yoktur. Bilgisayarınızın işletim sistemine göre yukarıdaki anlatımları takip ederek köşeli ayraç ya da köşeli parantez işaretini yazabilirsiniz.

Klavyede Eksi İşareti Nasıl Yapılır?

7 Yorum

 1. Çok sağ olun bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum sayenizde öğrendim. Birçok şeyde kullanmak istiyordum yapımını bilmiyordum öğrenmiş oldum.

 2. Köşeli ayracı Ben de çok sık kullanırım ama pratik bir şekilde nasıl kullanacağımı bilmiyordum makaleniz sayesinde artık daha pratik olacak

 3. Çok merak ettiğim bir konuydu bir çok kez karıştırıyordum teşekkürler sayenizde yapabildim

 4. Anlatımınız o kadar ayrıntılı ve güzel ki ilk defa bilgisayar kullanan birisi bile rahatlıkla yapabilir teşekkür ederim güzel anlatım için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu