Klavye İşareti

Klavyede Yaklaşık İşareti ( ~ ) Nasıl Yapılır ?

Matematik ve geometri alanında kullanılan yaklaşık işareti, klavyede direkt olarak yazılan sembollerden birisi değildir. Bundan dolayı yaklaşık işaretini yapabilmek için farklı tuş kombinasyonlarının kullanılması gerekir. Tilde işareti adıyla da bilinen bu işaretin nasıl yapılacağına ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

yaklaşık işareti

Klavyede Yaklaşık İşareti

Klavyede yaklaşık işareti yapabilmek için farklı seçenekler vardır. Ancak bunların başında şu yöntemler gelir:

  • Alt Gr + Ü (Alt Gr ve Ü tuşlarına aynı anda basın.)
  • Alt + 0126 (Alt tuşu basılıyken 0126 tuşlarına basın.)
yaklaşık işareti nasıl yapılır

Bunlardan ilk yöntemin oldukça kullanışlı olduğunun altının çizilmesi gerekir. Ancak bazı nedenlerden dolayı kullanılamadığında, aşağıdaki yöntemler incelenebilir.

Matematikte yaklaşık işaretini yapmak için kullanılan yöntemlerden birisi de “Karakter Eşlem” programıdır. Bu programın adını ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Ancak bir Windows kullanıcısı iseniz, bilgisayarınızda bu program vardır. (Windows’un kendisine ait bir program.) Karakter eşlem programıyla tilde işareti yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Karakter eşlem programını açın.
  • Programın alt taraflarında yer alan “Unicode’a git” kutusuna 007E kodunu yazın.
  • Karşınıza yaklaşık işareti çıkacaktır. Bu aşamadan sonra ise tek yapmanız gereken sırasıyla “Seç” ve “Kopyala” butonlarına basmaktır.

Yukarıdaki işlemin ardından yaklaşık işaretini kopyalamış olacaksınız. Böylece istediğiniz her alanda rahat bir şekilde söz konusu işareti kullanabilirsiniz.

Word ve Excel’de Yaklaşık İşareti Nasıl Yapılır?

Word veya Excel’de yaklaşık işaretini yapmak istiyorsanız, yukarıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak onları kullanmak istemiyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

  • İlk olarak Word veya Excel programına girin.
  • Daha sonra “Ekle” bölümüne geçiş yapın.
  • Açılan bölümün en sağında “Simge” butonu olduğunu göreceksiniz.
  • Sırasıyla önce “Simge” sonra da “Tüm Simgeler” butonuna basın.
  • Açılan ekranın alt bölümündeki “Karakter Kodu” kutusuna 007E kodunu girin.

Bu adımların sonunda tilde işaretine ulaşacaksınız. “Ekle” butonunu kullanarak, istediğiniz yere söz konusu işareti ekleyebilirsiniz.

Mac Cihazda Yaklaşık İşareti Nasıl Yapılır?

macbook yaklaşık işareti

Mac bir cihazınız varsa yaklaşık işaretini yapabilmek için Option + Ü kombinasyonunu uygulamanız gerekir. Bu iki tuşa aynı anda bastığınızda, tilde işareti yapmış olacaksınız.

Yukarıdaki yazımıda yaklaşık işaretinin en kolay yapılış şekillerini listeledik. Tüm cihazlarda yukarıdaki şekilde tilde işaretini yapabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorularda, yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

Ayrıca buradan et işareti nasıl yapılır isimli makalemizi ziyaret ederek, kolay bir şekilde et işaretinin yapımını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu