Klavye İşareti

Klavyede Küme İşareti {Parantez} Nasıl Yapılır?

Klavyede küme işareti, özellikle matematik işlemleri ile içli dışlı olan insanların sık bir şekilde kullanabileceği bir işarettir. Genele baktığımız zaman kullanımı gerçek manada az olan ve sadece kümeleri anlatırken kullanabileceğimiz küme işaretini bilgisayarda nasıl yapacağımızı öğreneceğiz. İnsanların büyük bir çoğunluğu klavyede küme işareti nasıl yapılır bilmiyor. Ama bu hiç sorun değil, İşareti Nasıl Yapılır web sitemizin yegâne amacı size klavyede işaretlerin doğru yazılış şeklini göstermektir.

Küme İşareti Kopyala

Küme işareti yazmayı bilmeyen ya da klavyede küme işareti çalışmayan okurlarımız { } buradan küme işaretini kopyalayıp kullanabilirler.

Windows’ta Küme İşareti Nasıl Yapılır?

Windows’ta oldukça basit iki tuş kombinasyonuyla klavyede küme işareti yapılabilir. Öncelikle yukarıdaki rakam tuşlarınızın çalıştığından emin olun ve bütün tuşlarınızın çalıştığını onaylayın. Eğer tüm rakam tuşlarınız çalışıyorsa aşağıdaki talimatları kullanarak rahatlıkla klavyede küme işareti yapabilirsiniz.

Klavyede Küme İşareti
  • Boşluk tuşunun yanındaki Alt GR tuşuna basılı tutun
  • Üst rakamlardan 7 tuşuna basın ve iki tuşu aynı anda bırakın
  • Şimdi gördüğünüz gibi { açık küme işareti yazılmış oldu.
  • Açık küme işaretini kapatmak için ise yine aynı şekilde Alt GR tuşuna basılı tutun
  • Basılı tutarken üst rakamlardan 0 tuşuna basın ve } bunu yazın.

Gördüğünüz gibi Windows’ta küme işareti yazmak oldukça basit.

Mac Bilgisayarda Küme İşareti Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarlarda küme işareti yapmak Windows’ta olduğu gibi kolaydır. Yine benzer şekilde iki tuş kombinasyonuna basarak rahatlıkla Mac bilgisayarda küme işareti yazabilirsiniz. Windows’ta yaptığımız gibi üst rakam tuşlarınızın çalıştığından emin olun ve onaylayın. Eğer üst tuşlarınız çalışıyorsa hemen Mac bilgisayarda küme işareti nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

Klavyede Küme İşareti
  • Boşluk tuşunun yanındaki Option tuşuna basılı tutun
  • Option tuşuna basılı tutarken 7 tuşuna basın ve { küme işaretini yazın
  • Küme işaretini kapatmak için ise yine Option tuşuna basılı tutun ve 0 tuşuna basıp iki tuşu aynı anda bırakın. Gördüğünüz gibi } küme işareti bu şekilde kapanmış oldu.

Aslında her iki işletim sisteminde de küme işareti nasıl yapılır sorusunun cevabı gayet basit. Özellikle tuş kombinasyonlarına uzak değilseniz çok rahatlıkla tekrar edebilirsiniz.

Word ve Excel’de Küme İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel uygulamaları için küme işaretini özel bir tuş kombinasyonu geliştirilmedi. Bu sebeple işletim sisteminize göre yukarıdaki anlatımları tekrar ederek Word ve Excel uygulamalarında rahatlıkla küme işareti yapabilirsiniz.

Klavyede Orta Nokta İşareti Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün