Klavye İşareti

Klavyede Karekök (√) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede Karekök işareti matematiksel bir işlemdir, özellikle bilgisayar üzerinde çok sık bir şekilde kullanılır. Çıkan sayının karekökünün eşit olduğunu belli eden bir işaret olarak kullanılır. Bu sebeple insanlar karekök işaretini bir eşitliği vurgulamak için neredeyse mecburdur. Klavyede karekök işareti yapmak ise sanıldığından çok daha zordur. Karekök işareti bilgisayar klavyelerinde kısa yol olarak kullanılmaz. Karekök işareti klavye tuş kombinasyonu yapılarak yazılamaz. Bu sebeple karakter eşlem menüsü içerisinden seçim yaparak ya da sürekli kopyalayarak kullanmak gerekir.

Klavyede Karekök (√) İşareti Nasıl Yapılır?

Karekök İşareti

Karekök işareti Windows’ta yapılması için karakter eşlem menüsüne girilmesi gerekmektedir. Karakter eşlem menüsü içerisinde ise karekök işareti karakter kodu ile bulunarak kopyalanmalıdır. Aksi takdirde karekök işareti kullanılamaz ve yazılamaz. İnsanlar internette karekök işareti nasıl yapılır aramasını yaparken bilmedikleri tek nokta bu oluyor. Karekök işaretinin klavyelerimizde herhangi bir tuşu ya da tuş kombinasyonu yoktur. Bu sebeple karakter eşlem menüsünü kullanmanız gerekir.

1.Yöntem:

  • Windows tuşuna basın, arama kısmına “Karakter Eşlem” yazın.
  • Karşınıza çıkan pencerede yukarıda yazı tipini Arial olarak işaretleyin ve altta Unicode git kısmına 221A yazın ve arayın.
  • Bu sayede karşınıza karekök işareti çıkacaktır. Buradan da kopyalayarak dilediğiniz gibi karekök işaretini kullanabilirsiniz.

Karekök İşareti Mac Bilgisayarda Nasıl Yapılır?

Karekök işareti Mac bilgisayarlarda iki kısa tuş kombinasyonu ile yazabilirsiniz. Mac bilgisayarlar Windows bilgisayarlar ya da kişisel klavyeler gibi karekök işaretini yazmamıza engel olmuyor. Karekök işareti Mac bilgisayarlarda bu kadar kolay yazılabiliyor olmasının tek sebebi grafik tasarımcıların, yazılımcıların ya da iş insanlarının karekök işaretini kullanabilecek olmasıdır.

1.Yöntem: Klavyede Option tuşu ile V tuşuna basın. Bu iki kısa kombinasyon sonrasında karekök işaretini yazmış olacaksınız. Sağ ya da sol Option tuşu fark etmeksizin dilediğiniz Option tuşunu kullanabilirsiniz.

Karekök İşareti Word ve Excel’de Nasıl Yapılır?

Karekök işareti Word ve Excel uygulamalarından bağımsız bir işaret olduğu için yukarıdaki önermelerimizi dikkate almanız gerekir. Karekök işaretini Word ve Excel uygulamalarında yapabilmeniz için hangi platformu kullandığınızı bilmeniz gerekir. Mac bilgisayar kullanıyorsanız Option + V tuşu ile, Kişisel bilgisayar ya da Windows kullanıyorsanız ise en hızlı ve en basit √ buradan kopyalayarak kullanabilirsiniz.

Kalp İşareti Nasıl Yapılır?

Karekök Kopyala

Karekök işaretini yapmak zor olduğu için herkes bu işareti kopyalayarak kullanır. Bu sebeple siz de web sitemiz üzerinden düzenli bir şekilde kopyalama yaparak kullanabilirsiniz. Eğer karekök işaretini sürekli kullanıyorsanız web sitemizi yer işaretlerine ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu