Klavye İşareti

Klavyede Büyüktür (>) Küçüktür (<) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede büyüktür küçüktür işaretini yapabilmek için birden fazla seçeneğe sahip olduğunuzu biliyor musunuz? Çok basit olan bu yöntemler sayesinde büyüktür küçüktür işareti yapabilir ve bunları istediğiniz alanlarda kullanabilirsiniz. Konuya ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Büyüktür küçüktür işareti, matematiksel sembollerdir. Ancak günümüzde bunlar sadece matematik alanında değil, farklı alanlarda da kullanılır. Örneğin, şekilli bir yazı yazarken veya farklı işaretleri birleştirerek bir sembol yaparken küçüktür büyüktür işaretini kullanmanız gerekebilir. Böyle durumlarda söz konusu işaretler için aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

büyüktür küçüktür işareti

Klavyede büyüktür küçüktür işaretinin nasıl yapılacağını bilmeyenler, genellikle internet ortamında bu işaretleri arayarak bulmakta ve daha sonra da kopyalayarak kullanacağı alana aktarmaktadır. Bu da bir yöntemdir ve işe yarar. Ancak genel olarak size fazlasıyla zaman kaybettirir.

Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede küçüktür işareti için direkt bir tuş bulunur. Bu tuşa basarak küçüktür işareti (<) yapabilirsiniz. Bu tuş %90 ihtimalle Shift tuşu ile Z tuşunun ortasındadır.

küçüktür işareti

Eğer yukarıda bahsedilen yöntemi kullanmak istemezseniz veya klavyenizdeki küçüktür tuşu arızalıysa endişe etmeyin. Kullanabileceğiniz farklı bir yol daha var. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Alt + 060 (Alt tuşuna basarken, 060 tuşlarına basın).
küçüktür işareti nasıl yapılır

Bu yöntemle de küçüktür işaretini yapabilirsiniz.

Son olarak da Windows cihazlarda kendiliğinden yüklü bulunan “Karakter Eşlem” programı üzerinden küçüktür işaretinin nasıl yapıldığına değinelim. Bu programı açtıktan sonra aşağıda yer alan “Unicode’a git” kutusuna 003C yazarak küçüktür işareti yapabilirsiniz.

Büyüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede büyüktür işareti yapmak için kullanabileceğiniz en basit yöntemler şunlardır:

büyüktür işareti nasıl yapılır
  • Shift + küçüktür tuşu (Shift ve küçüktür tuşuna aynı anda basın.)
  • Alt + 062 (Alt tuşuna basarken, 062 tuşlarına basın).

Özellikle ilk yöntemin son derece kullanışlı olduğu söylenebilir. Eğer “Karakter Eşlem” programı üzerinden büyüktür işareti yapmak isterseniz, 003E kodunu kullanmalısınız.

Word ve Excel’de Büyüktür Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel’de küçüktür büyüktür işareti yapabilmek için yukarıdaki adımları kullanabilirsiniz. Ancak farklı bir yönteme ihtiyacınız varsa aşağıdaki adımları izleyin:

  • “Ekle” bölümüne geçiş yapın.
  • Yeni açılan bölümde sırasıyla “Simge” ve “Tüm Simgeler” butonlarına basın.
  • Açılan ekranın alt bölümündeki “Karakter Kodu” kutusuna büyüktür işareti için 003E; küçüktür işareti için ise 003C kodunu yazın.
  • Çıkan işarete çift tıklayın.

Yukarıdaki adımlardan istediklerini kullanabilirsiniz. Ancak burada bahsedilen yöntemin sadece Word ve Excel gibi Office programlarında işe yaradığını unutmayın.

Macbook Küçüktür İşareti

Macbookta tüm klavye çeşitlerinin kombinasyonları aynı şekilde çalışmaktadır. Bu sebeple 2 tuş kombinasyonuyla, her yerde büyüktür küçüktür işaretini kolayca yapabilirsiniz.

Küçüktür işareti Shift ile Z tuşunun ortasında bulunan tuş ile yapılmaktadır. Aşağıdaki resimdende görebilirsiniz.

macbook küçüktür işareti

Macbook Büyüktür İşareti

Aşağıdaki kısımdan kolay bir şekilde büyüktür işareti yapabilirsiniz.

macbook büyüktür işareti

Et işareti nasıl yapılır başlıklı içeriğimizi okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu