Klavye İşareti

Klavyede Bitcoin İşareti (₿) Klavyede Nasıl Yapılır?

Dünyanın en popüler sanal para birimi olan Bitcoin,gün geçtikçe popülerliğini artırıyor. Sanal dünyada varlığını sürdüren Bitcoin insanlar tarafından kullanıldıkça daha fazla araştırılmaya başlanıyor. Özellikle Bitcoin işaretinin nasıl yapılacağı gibi sorular cevapsız kalabiliyor. Mevcut bilgisayar ve akıllı telefon klavyelerinde henüz Bitcoin işareti yok. Bu da Bitcoin işaretinin nasıl yapılacağını büyük bir merak konusu olarak bırakıyor. Gelin hep beraber Bitcoin işaretinin nasıl yapılacağını öğrenelim.

Bilgisayarda Bitcoin İşareti Nasıl Yapılır?

bitcoin işareti

Öncelikle bilmemiz gereken en önemli ayrıntı, kişisel bilgisayarlarımızın klavyelerinde Bitcoin işareti için herhangi bir tuş kombinasyonu yok. Hem kişisel bilgisayarlar hem Apple Mac bilgisayarlar hem de sadece bazı akıllı telefonlarımızın klavyelerinde böyle bir kombinasyon olmadığı için insanlar doğal olarak araştırmak durumunda kalıyor. Ama bazı kısa yollar ile Bitcoin işareti yapılabilir. İşte kişisel bilgisayarlar için birkaç örnek:

(Kişisel Bilgisayar İçin Tek Yöntem)

  • Windows + R tuşuna basarak Windows arama sekmesini açın.
  • Karşınıza çıkan Çalıştır (Arama) penceresi içerisine “Charmap” komutunu yazarak enter tuşuna basın.
  • Karşınıza “Karakter Eşlem” penceresi açılacak. Alt kısımda görünen Gelişmiş Görünüm tuşuna basın. Aşağıda görünen “Aranan” sekmesine “20BF” yazıp “Seç” tuşuna basarak Bitcoin işaretini açabilirsiniz.
  • Açılan Bitcoin işaretini kopyalayarak kişisel bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Not: Bitcoin işareti klavyede herhangi bir tuşa atanamamaktadır. Bu durumdan ötürü mutlaka Word, Excel, Not Defteri ya da benzeri uygulamalara kopyalayarak kullanabilirsiniz.

Windows’ta Bitcoin Kısa Yolu Nedir?

Windows’ta sadece bazı bilgisayarlarda Bitcoin kısa yolu çalışır. Alt + 8383 tuş kombinasyonunu tuşlayarak sadece bazı Windows bilgisayarlarında Bitcoin işaretini yapabilirsiniz.

Mac Bilgisayarda Bitcoin İşareti Nasıl Yapılır?

Bitcoin sembolünü Mac bilgisayarlarda yapabilmek Windows bilgisayarlarına göre daha kolaydır. Zira Mac bilgisayarlarda birkaç kısa yol kullanarak ya da “Emoji ve Semboller” uygulamasından sembol eklemesi yaparak herhangi bir klavyeye atayabilir ya da direkt olarak metin içerisine alınabilir.

Mac Bilgisayarlar İçin Bitcoin İşareti Kısa Yolu

Mac bilgisayarlarda Bitcoin işaretini yapmak için:

1.Yöntem “Seçenek tuşuna basılı tutarak 20BF yazın”

Eğer bu yöntem ile Mac bilgisayarında Bitcoin işaretini yazamıyorsanız yazılım sürümü ile alakalı bir sorun olabilir.

2.Yöntem “Emoji ve Semboller” uygulaması ile Bitcoin işaretini eklemek;
“Emoji ve Semboller” uygulamasını açın. Bu uygulama içerisinde “Bitcoin” araması yaparak klavyede atama yapabilir ya da direkt olarak metin içerisine ekleme yapabilirsiniz.

Bu kategoride en çok okunan içeriklerden birisi olan dolar işareti nasıl yapılır isimli içeriği okumak için linke tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu