Klavye İşareti

Haç İşareti (†) Klavyede Nasıl Yapılır? Haç İşareti Kopyala

Klavyelerde herhangi bir konu hakkında metin yazarken, bazı karakterlerin kullanılması gerekmekte. Bu karakterler her zaman klavye üzerinde yer almaz. İşte klavye üzerinde yer almayan bu karakterlerden biri de haç işaretidir. Her ne kadar klavye üzerinde yer almasa da, bilgisayar kullanırken haç işareti oluşturmanın ya da kullanmanın belli yöntemleri bulunuyor. Şimdi bu yöntemlere bir göz atalım.

haç işareti nasıl yapılır

Klavyede Haç İşareti Nasıl Yapılır?

Windows bilgisayarlarda charmap adı verilen bir karakter tablosu bulunur. Bilgisayar kullanıcıları Windows işletim sisteminde haç işareti yapmak istediklerinde genellikle bu yöntemi kullanırlar. Peki bu yöntem nasıl çalışır?

(1. Yöntem)

  • Bilgisayarınızın sol alt kısmında yer alan başlat menüsüne tıklayın.
  • Arama kutusuna çalıştır yazın ve söz konusu uygulamayı açın.
  • Açılan kutucuğa charmap yazıp onayladığınız zaman karşınıza charmap tablosu çıkacaktır.
  • Charmap tablosunun alt kısmında gelişmiş görünüm seçeneği bulunmakta. Buna tıkladığınızda açılan ekranda yazı tipini ms u gothic olarak belirleyin.
  • Unicode bölümüne 271d yazın ve çıkan tablodan haç işaretini bularak kullanın.

Not: Eğer isterseniz haç işaretini sitemizden kopyalayıp metinlerinize ya da projelerinize yapıştırarak da kullanabilirsiniz.

Mac Bilgisayarlarda Haç İşareti Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarlarda haç işareti yapmak için Windows’takine benzer bir yöntem uygulamanız gerekiyor. Fakat söz konusu yöntemin Windows bilgisayarlar ile mukayese edildiğinde daha kolay olduğu söylenebilir. Mac bilgisayarlarda bu işareti yapmak için şu yöntemi uygulamanız gerekiyor:

(1. Yöntem)

  • CMD ve Space tuşlarına aynı anda basarak mac arama çubuğunu açın ve buraya klavye seçenekleri yazın.
  • Klavye seçenekleri içinde bulunan karakter görüntüleyiciye giderek buradan haç işaretini bulabilir ve kullanabilirsiniz.

Epsilon İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel’de Haç İşareti Nasıl Yapılır?

Hangi işletim sistemini kullanıyorsanız, söz konusu işletim sisteminde kullandığınız yöntemler Word ve Excel’de de işe yaracaktır. Aynı zamanda Word ve Excel içerisinde yer alan karakter tablosunu kullanarak da bu işareti yapmanız mümkün. Aynı şekilde yine sitemiz üzerinde bulunan bu (†) işareti kopyalayarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Haç İşareti Ne İşe Yarar?

Haç işareti, Hristiyanlığın simgesi olarak kabul edilir. Hristiyanlıkla ilgili bir metin oluşturulduğunda ya da Haç işaretinin tanıtılması gerektiğinde bu işareti kullanmak gerekebilir. Klavyelerde yer almayan bir işaret olduğu için de, bu işareti bilgisayarlarda yapabilmek için farklı yöntemler geliştirmiştir. Siz de yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden herhangi birini kullanarak metinlerinizde ya da projelerinizde haç işaretini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu