Klavye İşareti

Euro İşareti ( € ) Klavyede Nasıl Yapılır?

Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro, özel bir işaret ile sembolize edilir. Kendine özgü bir simgesi olan Euro işareti (€), klavye üzerindeki E harfinin üzerinde gösterilir. Ancak E harfine tek başına basarsanız, Euro sembolü yapamazsınız. Bu noktada farklı tuş kombinasyonlarını kullanmalısınız. Yazımızın devamında Euro işareti nasıl yapılır sorusunun farklı cevaplarını bulabilirsiniz.

euro işareti

Euro İşareti

Klavyede Euro işareti yapmak için kullanabileceğiniz farklı türden kombinasyonlar vardır. Aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz fotoğraf ilk yönteme aittir. En kolay EURO simgesi yapma yöntemidir.

Yötemler şu şekilde sıralanabilir:

 • (1.Yöntem)
  Alt Gr + E (Alt Gr tuşuna basarken, E tuşuna da basın.)
 • (2.Yöntem) Ctrl + Alt + E (Ctrl ve Alt tuşlarını aynı anda basarken, E tuşuna da basın.)
 • (3.Yöntem) Alt + 0128 (Alt tuşuna basarken, 0128’i tuşlayın ve elinizi Alt tuşundan çekin.)

Yukarıda yer alan ilk iki yöntemin oldukça kullanışlı olduğu söylenebilir. Pek kullanılmasa da, o tuşlarınızın herhangi birinde problem varsa üçüncü yöntemi de deneyebilirsiniz.

Peki ya yukarıda ki tuşların hiçbiriyle olmuyorsa, ya da o tuşlar çalışmıyorsa?

Klavyede Euro işareti yapmanın temel yöntemleri yukarıdaki gibidir. Ancak kullandığınız Windows sisteminin size sunmuş olduğu kolaylıklardan yararlanarak da Euro simgesi yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yöntem ise şu şekildedir:

 • Bilgisayarınızdan “Karakter Eşlem” programını açın. (Windows’un kendi programlarındandır ve Windows olan her bilgisayarda vardır.)
 • Programın en alt bölümünde yer alan “Aranan” kutusuna “Euro” yazın ve arama yapın.
 • Bu işlem sonucunda karşınıza Euro simgesi (€) çıkacaktır. Bu işarete tıklayın ve “Kopyala” butonuna basın. Daha sonra istediğiniz alanda söz konusu sembolü kullanabilirsiniz.

Excel ve Word’de Euro İşareti Nasıl Yapılır?

Euro işaretine Excel ve Word gibi Office programlarını kullanırken de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki yöntemler, ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak burada farklı bir yöntemle de Euro simgesini yapabileceğinizi anlatacağız. Word ve Excel’de Euro simgesi yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Excel veya Word programına girdikten sonra “Ekle” bölümüne geçiş yapın.
 • Açılan bölümün en sağında yer alan “Simge” butonuna basın.
 • Bu işlemden sonra açılan pencerede büyük ihtimalle Euro işareti olacaktır. Tıklayarak kullanabilirsiniz.
 • Açılan ekranda Euro simgesi yoksa açılan küçük pencerenin altındaki “Tüm Simgeler” butonuna basın.
 • Buradan “Karakter Kodu” alanına 20AC yazın.
 • Karşınıza çıkan Euro simgesine tıklayarak istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Macbook Euro İşareti Nasıl Yapılır?

mac euro işareti

Mac cihazda Euro işareti yapmak son derece kolaydır. Bunun için yapmanız gereken tek işlem, Alt Option ile E tuşlarına aynı anda basmaktır. Bu işlem ise Euro simgesini istediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Euro Simgesi Başa mı Sona Mı Yazılır?

Euro işaretinin nasıl yapılacağına dair detayları aktardıktan sonra ufak bir konuya da değinmek yararlı olacaktır. Birçok insan Euro işaretinin nereye yazılacağı konusunda karmaşa yaşamaktadır. Bazıları bu işareti sayıların sonuna (30 €), bazıları ise başına (€ 30) yazıldığını iddia eder. Peki, Euro başa sona mı yazılır? Bu sorunun cevabının yurtiçinde ve yurtdışında farklılık gösterdiği söylenebilir. Yurtdışında genellikle Euro simgesi başa yazılırken, yurtiçinde ise sona yazılır.

Yukarıda ki yazımızda bu işaret hakkında tüm detayları yazdık. Aklınıza takılan bir konu olursa, yorum kısmından bizimle iletişime geçirebilirsiniz. Bir başka yabancı para birimi, dolar işareti nasıl yapılır başlıklı makalemizi okumak isterseniz yukarıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu