Klavye İşareti

Et İşareti @ Klavyede Nasıl Yapılır ? Et İşareti Kopyala

Birçok insanın ilk olarak mail adresleri ile gördüğü @ et işareti, günümüzde farklı alanlarda kullanılır. Kullanımı aslında kolaydır ancak, bu işaret klavyede bir tuşa basmayla yapılmaz, yani @ (et) tuşu yoktur. Bu işareti yapabilmek için farklı kombinasyonların kullanılması gerekir. Ayrıca kullanılan cihaza ve klavye türüne dahi bu kombinasyonlar değişebilir.

et işareti

Et işaretini kopyalayarak kullanmaktan sıkıldıysanız ve artık bu işareti kendiniz yapmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Yazımızın devamında bilgisayarda ya da mobil cihazda at işaretinin nasıl yapıldığını kolayca öğrenebiilirsiniz.

Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır?

Q Klavyede Et İşareti

Bilgisayar klavyesine baktığınızda, et işaretinin “Q” harfinin üzerinde olduğunu görürsünüz. Ancak bu tuşa tek başına basarsanız, bilgisayarınızda doğal olarak “Q” harfi çıkacaktır. Klavyede at işareti yapmak için uygulayacağınız farklı kombinasyonlar vardır.

et işareti nasıl yapılır
1.Yöntem

Bunlar şu şekildedir:

  • (1.Yöntem) Alt Gr + Q (Alt Gr ve Q tuşlarına aynı anda basın.)
  • (2.Yöntem) Ctrl + Alt + Q (Ctrl ve Alt tuşlarına aynı anda basın, daha sonra bunlardan elinizi çekmeden Q tuşuna basın.)
  • (3.Yöntem) Alt + 64 (Önce Alt tuşuna, daha sonra sırasıyla önce 6, daha sonra 4 tuşlarına parmağınızı basılı tutun. Sonra ilk olarak parmağınızı Alt tuşundan çekin.)

Burada bahsedilen yöntemler Q klavyede et işareti yapmanızı sağlar. Eğer farklı bir klavye türü kullanıyorsanız, klavyenize uygun adımları uygulamanız gerekir. Bunun dışındaki bir diğer husus ise ilgili yöntemlerin her yerde çalışmamasıdır. Bu üç yöntemin Office programları ve internet tarayıcılarında genel olarak çalıştığı söylenebilir. Ancak diğerleri için benzer ifadeler kullanılamaz. Örneğin ikinci yöntem bütün internet tarayıcılarda çalışırken, Word programında çalışmaz.

F Klavyede @ At İşareti

Eğer F klavye kullanıyorsanız, yukarıdaki yöntemler işinize yaramayacaktır. F klavyede et işaretini yapabilmek için kullanabileceğiniz kombinasyonlar şu şekildedir:

  • (1.Yöntem) Alt Gr + F (Alt Gr tuşuna basarken F tuşuna basın.)
  • (2.Yöntem) Ctrl + Alt + F (Ctrl ve Alt tuşuna basarken F tuşuna basın.)
  • (3.Yöntem) Alt + 64  (Önce Alt tuşuna, daha sonra sırasıyla önce 6, daha sonra 4 tuşlarına parmağınızı basılı tutun. Sonra ilk olarak parmağınızı Alt tuşundan çekin.)

Buradaki yöntemlere baktığınızda Q klavyede et işareti yapma yöntemlerine oldukça benzediğini, tek farklılığın Q tuşu yerine F tuşu kullanmak olduğunu göreceksiniz.

Mac Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır?

macbook et işareti

Mac bilgisayarların klavyesi, Windows bilgisayarlara göre daha farklıdır. Bundan dolayı ilk defa mac bilgisayar kullanmaya başlıyorsanız, et işaretinin nasıl yapılacağı konusunda zorlanabilirsiniz.

At işareti mac cihazlarda ne şekilde yapılır?

  • Alt Option + Q (Alt Option tuşuna basarken Q tuşuna basın)
  • Alt Option + 2 (Alt Option tuşuna basarken 2 tuşuna basın)

Bu kombinasyonlardan istediğinizi kullanarak mac cihazlarda et işareti yapabilirsiniz.

Android ve IOS Cihazlarda Et İşareti Nasıl Yapılır?

Günümüzde mobil cihazların da yoğun olarak kullanıldığı bir gerçektir. Dolayısıyla cep telefonlarında da at işareti konusunda zaman zaman zorlananlar olabilir. IOS ve Android cihazlarda bu işaret, telefonun klavyesinde bulunur. Ekstra bir kombinasyon uygulanmasına gerek yoktur. Klavyedeki harflerden sembollere geçiş yaptığınızda, et işaretini (@) göreceksiniz. Bu işaretin olduğu tuşa basarak at işaretini yapabilirsiniz.

Bir başka yazımız olan sonsuzluk işareti hakkında bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu