Klavye İşareti
Trend

Epsilon İşareti (ε) Klavyede Nasıl Yapılır?

Epsilon işareti, özellikle iş hayatında sıklıkla kullanılan işaretlerden biridir. Bilgisayar kullanan hemen hemen herkesin bir gün bu işareti kullanmaya ihtiyacı olabilir. Peki, bilgisayar klavyesinde epsilon işareti nasıl yapılır? Tüm bilgisayarlar için bu işareti yapmanın birkaç farklı yöntemi bulunuyor.

Windows’ta Epsilon İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayarların klavyesinde ne yazık ki bir epsilon işareti bulunmuyor. Fakat Windows bilgisayarlar için bu işareti yapmanın bir yöntemi bulunuyor.

epsilon işareti nasıl yapılır

(1. Yöntem) Bilgisayarınızda Başlat menüsünü açın. Tüm programlar sekmesi altında Araçlar menüsünü bulun ve açın. Araçlar menüsü içerisine yer alan sembol tablosunu açtığınızda burada tüm Yunanca karakterler gibi epsilon işaretini de bulabilirsiniz. Buradan epsilon işaretini CTRL + C ile kopyalayabilir ve kullanmak istediğiniz alana CTRL + V ile yapıştırabilirsiniz.

Not: Epsilon işaretini (ε) buradan kopyalayıp kullanabilirsiniz. Ancak bu işareti sürekli olarak kullanıyorsanız en doğrusu Karakter Görüntüleyici üzerinden kullanmak olacaktır. Ya da bu sayfayı sık kullanılan sayfalar arasına ekleyerek düzenli erişim sağlayabilirsiniz.

Mac Bilgisayarlarda Epsilon İşareti Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarlarda epsilon işaretini yapmak Windows bilgisayarlara göre daha farklı ve daha basit. Eğer doğru adımları kullanırsanız epsilon işaretini rahatlıkla bulabilirsiniz.

(1. Yöntem) Menü çubuğunda yer alan Klavye ve Karakter Görüntüleyiciyi açın. Açılan sekmede karşınıza Göster: Karakter Görüntüleyici ve Göster: Klavye Görüntüleyici olmak üzere iki adet seçenek çıkacak. Klavye Görüntüleyiciyi açtıktan sonra söz konusu ekranda ALT ve OPTION tuşlarına basılı tuttuğunuzda, karşınıza tüm karakterler çıkacaktır. Bu karakterler arasından epsilon işaretini bularak kullanabilirsiniz.

(2. Yöntem) Epsilon işaretini (ε) buradan kopyalayıp kullanabilirsiniz.

Word ve Excel’de Epsilon İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel’de epsilon işaretini kullanmak istiyorsanız, bu işareti yapmanın yöntemleri kullandığınız işletim sistemine göre değişir. Aynı zamanda eğer isterseniz hem Word hem de Excel içinde yer alan karakter menüsünden bu karakteri bularak da kullanabilirsiniz. Bunun için simge ekle > simge > diğer simgeler yolunu kullanarak, burada yer alan özel karakterler kısmından epsilon işaretini bulabilirsiniz.

Epsilon İşareti Ne İşe Yarar?

Yunan alfabesinin 5. harfi olan epsilon işaretinin birkaç farklı kullanım alanı bulunur. Genellikle bilimde kullanılan bir işaret olan epsilon, özellikle matematikte küçük miktarlardaki bir pozitif niceliği belirtmek için kullanılır. Aynı zamanda hesaplama sırasında sayısal verilerin kesinliğini belirtmek için de kullanılmaktadır. Matematikte bir Levi-Civita sembolü olarak kullanılan bu işaret, dual sayıları temsil etmek için de kullanılır.

Sitemizde en çok araştırılan içeriklerden biriside klavyede alfa işareti nasıl yapılır isimli makalemizdir. İlgili içeriği okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu