Klavye İşareti

Klavyede Eksi İşareti ( – ) Nasıl Yapılır?

Klavyede eksi işareti çok basit bir tek tuş kombinasyonu ile yapılabilir. Ancak bu işareti yapabilmek için klavyesinde eksi işareti çalışmayan okurlarımızın bu içeriği kaydederek sürekli olarak aramak yerine tek tıkla hemen sitemize gelip kopyalayarak kullanabilmeleri de mümkündür. Klavyede eksi işareti yapabilmek için tek tuş kombinasyonu, evet var ama bu tuş sizin klavyenizde çalışmıyorsa Karakter Eşlem menüsü üzerinden de eksi işareti yazabilmek mümkün. İçeriğimizin detayında sizin için tüm ayrıntılara değindik. İçeriğimizi dikkatli okuyacak olursanız eksi işaretini Karakter Eşlem menüsü ve tek tuş kombinasyonu ile rahatça yazabileceksiniz.

Eksi İşareti Kopyala

Eksi işaretini klavyesinde yazamayan ya da eksi tuşu çalışmayan okurlarımızın ( – ) buradan kopyalayıp kullanabilmeleri gerekiyor.

Windows’ta Eksi İşareti Nasıl Yapılır?

Windows bilgisayarlarında eksi işaretini yazabilmek çok kolaydır. Sadece Windows değil diğer tüm işletim sistemlerinde de eksi işaretini tek bir tuşa basarak rahatça yazabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki yönergeleri takip etmek olacak.

Klavyede eksi işareti
 • Klavyenizde sağ rakam bölümünün üstünde – işaretini göreceksiniz. Bu tuşa basarak rahatça eksi işaretini yazabilirsiniz.
 • Rakam bölümünün üstünde eksi işareti olmayanlar ise Silgi tuşu yani Enter tuşunun üzerinde bulunan ve yanlış yazdığımızda silmemize olanak tanıyan tuşun hemen üstünde bir eksi işareti daha olacaktır. Bu tuş sayesinde yine aynı şekilde eksi işareti yazabilirsiniz.
 • Bu iki tuşu da olmayan ya da çalışmayan okurlarımız ise Karakter Eşlem menüsünden eksi işareti yazabilirler.
 • Windows tuşuna basın ve direkt olarak Charmap yazmaya başlayın.
 • Ya da Windows tuşuna bastıktan sonra Arama bölümüne tıklayarak Charmap yazın.
 • Enter tuşuna basın ve karşınıza çıkan Karakter Eşlem menüsünden üst bölümlerde bulunan eksi işaretine tıklayın. Kopyalayın ve kullanın.

Mac Bilgisayarlarda Eksi İşareti Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarlarda eksi işaretini yapabilmek tıpkı Windows kadar kolaydır. Ancak Mac bilgisayarların klavyesinde bir tane eksi işareti vardır. Bu sebeple aşağıdaki yönergeyi iyi takip ederek Mac bilgisayarlarda eksi işaretini rahatça yazabilirsiniz.

Klavyede eksi işareti
 • Üst rakamlardan Back Space (Silme) tuşuna basarak eksi işaretini yazabilirsiniz.

Word ve Excel’de Eksi İşareti Nasıl Yazılır?

Word ve Excel uygulamasına özel olarak eksi işareti tuşu atanmamıştır. Bu sebeple bilgisayarınızın işletim sistemine göre yukarıdaki iki işletim sisteminden birine ait yönergeleri takip ederek eksi işareti yazabilirsiniz.

Klavyede Artı İşareti Nasıl Yapılır?

7 Yorum

 1. Çok zorlanıyorum bilgisayar da pek yerlerini bilmiyor kısa tuşları da anlamıyordum com güzel anlastmıssınız tesekürler cok yardımcı oldunuz bana. Kısa yollar ve yerleri öğrendim daha hızlı islerimi yapabilirim artık

 2. Yapmasını bilmediğim çok araştırdım ve sonunda sizin sitenizde bulabildiğim bir konuydu ya size ok teşekkürler ederim sonunda buldum sayenizde

 3. – işaretim benimde klavyede çalışmıyor malesef sitenizden kopyalayarak daha kolay ve pratik oluyor. Teşekkürler

 4. Eksi işaretini çoğu şeyse kullanmak istiyordum fakat bir türlü yapamıyordum bu makale benim gibi yeni bilgisayar kullanmaya başlayan kişiler için çok yararlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu