Klavye İşareti

Dolar İşareti ( $ ) Klavyede Nasıl Yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olan Dolar, özel bir sembol olan $ işareti ile gösterilir. Bu işaret, klavyede “4” tuşunun üzerinde yer alır, ancak tek başına “4” tuşuna basarsanız, Dolar işaretini yapamazsınız. Bunun için özel tuş kombinasyonları kullanmanız gerekir. Yazımızın devamında Dolar işaretinin klavyede nasıl yapılacağına dair farklı yöntemleri bulabilirsiniz.

dolar işareti

Dolar işaretinin nasıl yapıldığı konusuna geçmeden önce, bu işareti internet ortamından kopyalayarak istediğiniz alanda kullanabileceğinizi belirtmek isteriz. Ancak bu işlem zaman kaybettiricidir ve bunun yerine aşağıdaki yöntemleri tercih etmek, daha mantıklı olacaktır.

Dolar İşareti

Dolar işareti yapabilmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Bunlara ve bunların nasıl yapıldığına ilişkin aşağıdaki fotoğraf ilk yönteme ait bir görseldir.

İşareti yapabileceğiniz yöntemler şunlardır

  • (1.Yöntem) Alt Gr + 4 (Alt Gr tuşuyla aynı anda 4 tuşuna basın.)
  • (2.Yöntem) Alt + Ctrl + 4 (Ctl, Alt ve 4 tuşlarına aynı anda basın.)
  • (3.Yöntem) Alt + 36 (Alt tuşuna basılı tutarken 36 tuşlarına basın ve elinizi Alt tuşundan çekin.)

İlk iki yöntemin oldukça kullanışlı olduğu söylenebilir. Ancak üçüncü yöntem zaman zaman zorlayıcı olabilir. Bu noktada tercih tamamen size aittir. Her üç yöntemle de dolar simgesi yapabilirsiniz.

Dolar işaretini bilgisayarda (Windows) yapmanın farklı bir yolu daha var. Windows işletim sistemi ile birlikte bilgisayarınıza yüklenen “Karakter Eşlem” programını kullanarak dolar simgesi yapabilirsiniz. Bu programı açmak için bilgisayarınızın ana ekranının sol alt köşesindeki arama butonunu kullanabilirsiniz. Arama ekranına programın adını yazmanız yeterli olacaktır.

Sonrasında izlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir:

  • Programı açtıktan sonra altta yer alan “Aranan” kutusuna “Dolar” yazın.
  • Çıkan Dolar işaretine tıklayın ve sırasıyla “Seç” ve “Kopyala” butonlarına basın.

Bu işlemlerin ardından Dolar işaretini kopyalamış olacaksınız. İstediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Word ve Excel’de Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

Office programlarını kullanırken sık sık solar işareti yapmanız gerekebilir. Bunun için yukarıda bahsedilen yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak farklı bir yol isteyenler aşağıda belirtilen Word ve Excel’de Dolar işareti yapma yolunu tercih edebilir.

  • Öncelikle programdaki “Ekle” bölümüne girin.
  • Açılan bölümün en sağın yer alan “Simge” butonuna, sonra da “Tüm Simgeler” butonuna basın.
  • Açılan pencerede yer alan “Karakter Kodu” bölümüne 0024 yazın.
  • Çıkan Dolar simgesine çift tıklayarak istediğiniz alana yazabilirsiniz.

Mac Cihazda Dolar İşareti Nasıl Yapılır?

mac dolar işareti

Mac cihazda Dolar işareti yapabilmek için Alt Option ve 4 tuşlarına aynı anda basmanız yeterlidir. Bunun dışında yine farklı yerlerden dolar simgesi kopyalayarak Mac cihazınızda kullanabilirsiniz.

Not : Mac cihazınızda, Alt Option – Alt yazabilir ikiside aynı tuştur. Bu tuş control ve command tuşları arasında bulunur. Tuşların isimlerinin farklılık göstermesi bir sorun değildir.

Dolar Simgesi Nereye Yazılır?

Dolar işaretine dair merak edilen hususlardan birisiyle konuyu tamamlayalım. İnsanlar, Dolar başa mı sona mı yazılır konusunda bazen tereddüde düşebilmektedir. Dolar simgesi, yurtdışında genellikle para miktarının önüne yazılır. Dolayısıyla da $300 şeklindeki yazımın doğru olduğu söylenebilir. Ülkemizde ise Dolar işareti para miktarının sonuna yazılır. Dolayısıyla ülkemizde kullanım için ise 300$ kullanımı doğrudur.

Bir diğer makalemiz olan, EURO işareti nasıl yapılır başlıklı makaleyi okumak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu