Klavye İşareti

Delta İşareti (Δ) Klavyede Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarımızda herhangi bir metin yazarken ya da bir projede üzerinde çalışırken bazen çeşitli karakterler kullanmamız gerekebiliyor. Fakat klavye üzerindeki alan sınırlı olduğu için tüm karakterler klavye üzerine yerleştirilemiyor. Bu yüzden bazı karakterlerin başka yöntemlerle kullanılması gerekiyor. İşte delta işareti de klavye üzerinde yer almayan karakterlerden. Fakat her karakter gibi delta işaretini yapmak için de yöntemler mevcut. Şimdi delta işareti yapmak için kullanılabilecek olan yöntemlere göz atalım.

delta işareti nasıl yapılır

Klavyede Delta İşareti Nasıl Yapılır?

Windows, en çok kullanılan işletim sistemlerinden biridir. Dolayısıyla her konu üzerine çok fazla yöntem geliştirilmiş bir sistem. Delta işareti konusunda da geliştirilmiş bir yöntem bulunuyor. Windows bilgisayarlarda delta işareti yapmak için kullanabileceğiniz yöntem şu şekilde:

1. Yöntem: Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak çalıştır penceresini açın. Çalıştır penceresine charmap yazarak aramayı gerçekleştirin. Bu arama sonucunda karşınıza karakter tablosu çıkar. Karakter tablosunun altında bulunan gelişmiş görünüm seçeneğini tıklayın ve tabloyu büyütün. Burada Unicode U + 0394 kodunu kullanarak ve delta simgesini bulabilirsiniz. Ardından CTRL + C ve CTRL + V komutlarını kullanarak işareti kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

Not: Eğer isterseniz burada bulunan Delta işaretini (Δ) kopyala yapıştır yöntemiyle de kullanabilirsiniz. Bu, günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Word ve Excel’de Delta İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel’de delta işareti yapmak için Windows ve Mac bilgisayarlardaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Örneğin bilgisayarınız Windows ise Windows’taki, Mac ise Mac bilgisayarlardaki yöntemi kullanmalısınız. Aynı zamanda eğer isterseniz Word ve Excel içindeki karakter tablosunu da kullanabilirsiniz.

Macbook Delta İşareti Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarlarda delta işareti yapmanın Windows bilgisayarlara oranla çok daha kolay bir yöntemi bulunuyor. Mac bilgisayarlarda klavye üzerinde yapacağınız ikili bir tuş kombinasyonu ile delta işareti yapabilirsiniz. Bu yöntem şu şekilde:

1. Yöntem: Klavye üzerinde yer alan ALT ya da OPTION tuşuna basın. Ardından J tuşuna da basın. OPTION + J ya da ALT + J tuş kombinasyonunu kullandığınızda delta işaretini oluşturmuş olacaksınız.

Delta İşareti Ne İşe Yarar?

Delta, Yunan alfabesi içerisinde yer alan dördüncü harftir. Pek çok alanda kullanılıyor olmakla birlikte, en çok kullanıldığı alan Matematiktir. Matematikte delta, çarpanlara ayrılamayan denklemlerin çözülmesinde kullanılan bir formüldür. Üçgen formundaki bir harf olan Delta işaretini bilgisayarınızda yapmak için yukarıda belirttiğimiz yöntemlerden kendinize en uygun olanı kullanabilirsiniz.

Geri bildirim: Sterlin İşareti Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu