Klavye İşareti

Çap İşareti (Ø) Klavyede Nasıl Yapılır?

Çap işareti, başta matematiksel işlemler olmak üzere farklı alanlarda kullanılan işaretlerden birisidir. Bilgisayarda bu işareti yapabilmek için direkt bir tuş bulunmaz. Bunun yerine tuş kombinasyonlarından yararlanılması gerekir.
Peki, çap işareti nasıl yapılır, hangi tuşlar kullanılarak bu işaret yapılır? Bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

çap işareti klavyede nasıl yapılır

Klavyede çap işareti yapabilmek için birden fazla alternatif vardır. Bu alternatiflere geçmeden önce sitemizde gördüğünüz çap işaretini kopyalayarak da kullanabileceğinizi belirtmek isteriz. Her ne kadar bu yöntem zaman kaybı olsa da, size sunacağımız alternatifleri hatırlayamamanız durumunda, kopyala-yapıştır yöntemi ile çap işaretini kullanabilirsiniz.

Çap İşareti

Klavyede çap işareti yapabilmek için farklı yollar vardır. Ancak bunların en kolayı ve kullanışlısı şu şekildedir:

çap işareti
 • Alt + 157 (Alt tuşu basılıyken 157 tuşlarına sırasıyla basın.)
 • Alt + 0216 (Alt tuşu basılıyken 0216 tuşlarına sırasıyla basın.)

Bu iki yöntem sayesinde kısa sürede çap işaretini yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemleri kullanamazsanız, aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Öncelikle Windows yüklü her bilgisayarda kendiliğinden yüklü olan “Karakter Eşlem” programını açın. (Programı bulmak için sağ köşedeki büyüteç sembolü üzerinden arama yapabilirsiniz.)
 • Daha sonra programın alt bölümünde bulunan “Unicode’a git” kutusuna 00D8 yazın.
 • Sonra sırasıyla “Seç” ve “Kopyala” butonlarına basın.
 • Böylece çap işaretini kopyalamış olursunuz.

Yukarıda adımlar sonucunda kopyaladığınız çap işaretini istediğiniz yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Word ve Excel’de Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Çap işaretini yapmaya ihtiyaç duyanların önemli bir kısmının bu ihtiyacı Word ve Excel gibi Office programlarında duyduğu söylenebilir. Bu tür programlarda çap işaretini yapabilmek için yukarıda bahsedilen yöntemler rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu yöntemleri kullanmak istemiyorsanız, Office programlarının size sunmuş olduğu alternatif yöntemleri kullanabilirsiniz. Word veya Excel’de çap işareti yapabilmek için izlenmesi gereken ilk adım şu şekildedir:

 • “Ekle” bölümüne geçiş yapın.
 • Sağ bölümde yer alan “Simge” butonuna basın.
 • Açılan küçük bölümdeki “Tüm Simgeler” butonuna basın.
 • Yeni açılan ekrandaki “Karakter Kodu” bölümüne 00D8 yazın.
 • Çıkan karakteri istediğiniz yere ekleyerek kullanabilirsiniz.

Office programlarında çap işaretini yapmak için kullanacağınız diğer yöntem ise şu şekildedir:

 • Ctrl + Shift + 7, Shift + O (İlk olarak Crtl, Shift ve 7 tuşlarına aynı anda basın. Daha sonra elinizi bu tuşlardan kaldırın ve bu defada Shift ve O tuşlarına aynı anda basın.)

Son bölümde bahsedilen yöntemlerin sadece Office programlarında geçerli olduğunu unutmayın.

Macbook Çap İşareti Nasıl Yapılır ?

macbook çap işareti

Macbook kullanıcıları bu işareti sadece 3 tuş kombinasyonuyla kolayca yapabilmektedir.. Ayrıca programdan programa farketmeksizin, sadece 3 tuşu kullanarak istedikleri her program, site vb. alanda çap işaretini yapabilirler.
Klavyenizde Option + Shift + 9 tuşlarına sırasıyla bastığınızda işareti yapmış olacaksınız. Elinizi çekmeden diğer tuşlarada sırayla basmalısınız.

Yukarıdaki yöntemlerle çok kolay bir şekilde çap işaretini yapabilirsiniz. Ancak yinede kullandığınız cihazda yapamıyorsanız yorum kısmından bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

Klavyede yaklaşık işareti nasıl yapılır isimli bir diğer makalemizi okumak isterseniz üstteki linkte tıklayabilirsiniz. Yaklaşık işaretide en çok kullanılan işaretlerden bir diğeridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu