Klavye İşareti

Klavyede Beta İşareti (β) Nasıl Yapılır?

Klavyede bazı özel karakterler için tuş bulunmaz. Özellikle sık kullanılmayan bazı özel karakterler özel karakter eşlem tablosunda dahi bulunmaz. Ama Beta işareti yani (β) işareti özel karakter eşlem tablosunda bulunur. Klavyede sürekli olarak β işareti yapmak isteyen ama bu işareti bir şekilde bulamayan okurlarımız için hem kolay kopyalama içeriği hem de bilgilenme içeriği hazırladık. Hadi gelin hep beraber klavyede beta işareti nasıl yapılır öğrenelim.

Beta İşareti (β) Kopyala

Beta işareti ne yazık ki klavyede tuşu bulunmayan özel bir işarettir. Matematiksel işlemlerde kullanılan ve Yunan harflerinden bir tanesi olan Beta işareti, bugün pek çok matematik ve yazılım uzmanı için önemli bir işarettir. Ama aksine klavyede tuşu yoktur. Bu metin içerisinde β işaretini kolayca kopyalayabilir ve dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Telefon Klavyesinde Beta İşareti Nasıl Yapılır?

Bazı akıllı cep telefonlarında Beta işareti için tuş yoktur. Eski model Samsung akıllı cep telefonlarında β işareti bulunuyor olsa da yeni nesil akıllı cep telefonlarında beta işareti yoktur. Bu sebeple beta işaretini kullanabilmek için mutlak surette kopyala – yapıştır yöntemini kullanmanız gerekir. Beta işaretini β buradan kopyalayabilir ve dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Beta İşareti

Windows klavyede Beta işaretini yapabilmek için şu yolları tekrarlayın:

  • Windows + R tuşuna basın.
  • Karşınıza “Çalıştır” penceresi açılacak.
  • Bu pencereye “Charmap” yazın ve enter tuşuna basın.
  • Karşınıza çıkan pencerede alt tarafta “Gelişmiş Görünüm” tuşuna tıklayın.
  • “Unicode’a Git” sekmesine “03B2” kopyalayıp arama yapın.

Bu yolu tekrar etmeniz halinde karşınıza Beta işareti çıkacak. Bu alanda seçip kopyalayıp dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Mac Bilgisayarda Beta İşareti Nasıl Yapılır?

Mac bilgisayarda Beta işareti yapmak Windows’a göre çok kolaydır. Üç tuş kombinasyonunu tekrarlayarak çok rahat bir şekilde Beta işareti yapabilirsiniz. Sizin için aşağıda derlediğimiz yöntemi herhangi bir metin alanında tekrarlayın:

1.Yöntem

  • Option tuşuna basılı tutarken Shift tuşuna basın, bu tuşları bırakmadan B tuşuna basın. Yani bu Option+Shift ve B tuşlarına aynı anda basın. Herhangi bir metin alanında olduğunuz sürece bu yöntemi tekrarlayarak Beta işaretini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

TL İşareti (₺) Nasıl Yapılır

Word ve Excel’de Beta İşareti Nasıl Yapılır?

İşletim sistemi fark etmeksizin yukarıdaki tüm yöntemleri kullanarak Word ve Excel uygulamaları içerisinde beta işaretini yapabilirsiniz. Windows için zor bir tekrarlama olsa da tek bir kopyalama ile sürekli kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu