Klavye İşareti

Alt Tire ( _ ) ve Orta Çizgi ( – ) İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Alt tire ve orta çizgi işareti, gerek günlük yazışmalarda, gerekse de diğer alanlarda kullanılan işaretlerdendir. Bu işaretleri yapmak için tuş kombinasyonları veya farklı yöntemlerin tercih edilmesi gerekir. Bu yazımızda alt tire işareti nasıl yapılır ve orta çizgi işareti nasıl yapılır gibi soruların detaylı cevabını bulabilirsiniz.

alt tire orta çizgi işareti

Alt Tire İşareti Nasıl Yapılır?

Alt tire, klavyede direkt olarak bulunmayan bir tuştur. Yani tek bir tuşa basarak alt tire yapmanız mümkün değildir. Bundan dolayı tuş kombinasyonlarını kullanmanız gerekir.

alt tire işareti nasıl yapılır

Bilgisayarda alt tire nasıl yapılır sorusunun en kısa cevabı yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi şu şekildedir:

  • Shift + (Orta tire tuşu)

Söz konusu işlem için Shift ile orta tire tuşuna aynı anda basmanız gerekir. Böylece alt tire işaretini yapmış olacaksınız. Ancak klavyeniz İngilizce klavye ise bu kombinasyon işe yaramaz. Bunun yerine tercih edeceğiniz kombinasyon Shift + 0 olmalıdır.

Bilgisayarda alt tire işareti yapmak için kullanılacak bir diğer seçenek ise Windows ile birlikte yüklenen Karakter Eşlem ismindeki programdır.
Bu programı açtıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek alt tire yapabilirsiniz:

  • Sağ alt köşede yer alan “Unicode’a git” kutusuna 005F yazın.
  • Çıkan alt tire işaretine tıklayın ve daha sonra sırasıyla  “Seç” ve “Kopyala” butonlarına basın.
  • Bu işlemlerin sonucunda alt tire işaretini kopyalamış olursunuz ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Burada bahsedilen yöntem biraz zahmetli gibi olabilir, ancak klavyenizde alt tire kombinasyonundaki tuşlardan birisinin bozulması durumunda, bu yolu kullanabilirsiniz.

Orta Çizgi İşareti Nasıl Yapılır?

orta çizgi işareti nasıl yapılır

Orta çizgi işareti, klavyede direkt olarak bulunan sembollerden birisidir. İlgili tuşa basarak, orta çizgi işaretini yapmış olursunuz. Ancak orta çizgi tuşunuz bozuksa, Karakter Eşlem programından yararlanabilirsiniz. Bunun için 00AD şeklindedir.

Orta çizgiyi yapmak için bir diğer seçenek olarak da Alt + 0173 kombinasyonu kullanılabilir. Burada ilk olarak Alt tuşuna basılı tutmalı ve elinizi çekmeden 0173 yazmalısınız. Son aşamada ise elinizi Alt tuşundan çekmelisiniz.

Macbook Alt Tire ( _ ) ve Orta Çizgi ( – ) İşareti Yapma

macbook alt tire orta çizgi işareti

Macbook cihazlarda alt tire ve orta çizgi işareti yapmak Windowsta ki gibidir. Yani Windows cihazda Q klavye ile yaptığınız gibi Macbookta da yapabilirsiniz.

  • Alt Tire İşareti için => Shift + (Orta tire tuşu)
  • Orta Çizgi için => Orta tire tuşu

Word ve Excel’de Orta Çizgi ve Alt Tire İşareti Nasıl Yapılır?

Word ve Excel gibi Office programlarında bu işaretleri yapabilmek için yukarıda yer alan yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir yola ihtiyacınız olursa, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Word programına girdikten sonra “Ekle” bölümüne geçiş yapın.
  • En sağda yer alan “Simge” butonuna, ardından da açılan ekrandan “Tüm Simgeler” butonuna basın.

Bu aşamadan sonra altta yer alan “Karakter Kodu” bölmesine yukarıda verilen 005F (alt tire işaretinin kodu) veya 00AD (orta çizgi işareti kodu) kodlarını yazarak, istediğiniz işaretleri yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu